دسامبر 8
بازدید : 612
نظرات : بدون دیدگاه
حمایت بیش از حد والدین

همه والدین بهترین‌ها را برای فرزندانشان آرزو می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند کودکانشان شادمان از زندگی لذت ببرند و تبدیل به انسان‌هایی کامل شوند؛ اما گاهی این حمایت بیش‌ازحد، مضر است و اجازه نمی‌دهد فرزند شما برای آینده به ‌اندازه کافی آمادگی کسب کند. درست است که والدین قصد بدی در تربیت فرزندان خود ندارند اما با […]

همه والدین بهترین‌ها را برای فرزندانشان آرزو می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند کودکانشان شادمان از زندگی لذت ببرند و تبدیل به انسان‌هایی کامل شوند؛ اما گاهی این حمایت بیش‌ازحد، مضر است و اجازه نمی‌دهد فرزند شما برای آینده به ‌اندازه کافی آمادگی کسب کند. درست است که والدین قصد بدی در تربیت فرزندان خود ندارند اما با کمک بیش ‌از اندازه، شانس یادگیری درس‌های مهم و مفید زندگی را از فرزندانشان می‌گیرند. والدین باید میل شدید برای کمک کردن را کنترل کنند و به فرزندانشان کمک کنند تا این هفت مهارت مهم را در زندگی یاد بگیرند:

 • درست کردن غذا
  منظور از این بخش این نیست که دیگر هیچ غذایی برای او درست نکنید تا مجبور شود غذا پختن را یاد بگیرد، بلکه آرام‌آرام به او کمک کنید تا مواد غذایی را برای خودش آماده کند. برای شروع، روی وعده صبحانه کار کنید. سعی کنید به او یاد دهید چطور می‌تواند برای خودش صبحانه آماده کند بدون اینکه نیازی به دخالت شما داشته باشد.
 • رأس ساعت بیدار شدن
  زمانی که بچه‌ها بزرگتر می‌شوند، حداقل انتظار والدین این است که بتوانند خودشان رأس ساعت مشخصی بیدار شوند و از مدرسه جا نمانند؛ اما وقتی خودتان هر روز به‌عنوان زنگ ساعت فرزندانتان عمل می‌کنید، انتظار نداشته باشید به این زودی‌ها این اتفاق بیفتد. برای اینکه بچه‌ها دیر از خواب بیدار نشوند، از صبحانه جا نمانند و دیر به مدرسه نرسند؛ استفاده از ساعت زنگ‌دار را به آن‌ها آموزش دهید. اگر بهانه می‌آورند که دوباره خوابشان می‌برد، ساعت را ۱۰ دقیقه زودتر کوک کنید تا اگر خوابشان برد، صدای زنگ دوباره بیدارشان کند.
 • شستن لباس‌ها
  زمانی که به نوجوانان، کارهای عادی و روزمره زندگی نظیر شستن لباس‌ها را آموزش می‌دهید، باید حواستان را کاملاً جمع کنید که احساس ناتوانی در آن‌ها به وجود نیاورید. بهتر است با این جمله آموزش خود را شروع کنید؛ اگر هنوز استفاده از این وسیله را بلد نیستی به خاطر آن است که من به تو آموزش نداده‌ام اما الآن زمان آن رسیده که از این به بعد باهم این کار را انجام دهیم.
 • از خودشان دفاع کنند
  منظور از دفاع از خود به معنای برخورد فیزیکی یا رواج خشونت نیست بلکه می‌گوییم فرزند شما باید در طول دوران مدرسه بتواند از خودش مراقبت کند و حرفش را به دیگران بزند. مهم است به او یاد دهید همیشه گفت‌و‌گو با دیگران بهترین راه‌حل ممکن است و او می‌تواند، بدون ترس، در مورد آزردگی‌هایش با بقیه صحبت کند. به او بگویید شما و همسرتان می‌توانید اولین نفراتی باشید که مخاطب او قرار خواهید گرفت خودتان را آماده کنید و خوب به حرف‌هایش گوش دهید.
 • بستن چمدان یا کیف خود
  این بخش کمی راحت‌تر از بقیه است و فرزند شما می‌تواند به‌راحتی آن را یاد بگیرد. دفعات اول به صورت نامحسوس مراقب باشید چیزی جا نگذارد. بعد کم‌کم این نظارت را کمتر کنید.
 • صحبت کردن با غریبه‌ها
  زندگی انسان پر است از افراد غریبه و فرزند شما هم از این قاعده مستثنا نیست؛ بنابراین دیر یا زود باید نحوه درست تعامل با افرادی که نمی‌شناسد را یاد بگیرد. ما همیشه این قانون غلط را به فرزند خود می‌گوییم که با غریبه‌ها صحبت نکن، اما شما باید این قانون را بدین‌صورت تغییر دهید؛ من به تو آموزش می‌دهم که چطور با غریبه‌ها صحبت کنی. اجازه دهید برقراری ارتباط با دیگران تبدیل به یک مهارت شود اما لزوما گوش دادن به حرف آن‌ها و انجام دادن کاری که می‌گویند، نه.
 • خرید میوه و سبزی
  برای شروع چند بار او را با خود برای خرید بیرون ببرید. اول اجازه دهید با دقت فروشگاه را بررسی کند و با نحوه چیدن و انتخاب سبزی یا میوه آشنا شود. در مرحله بعدی یک لیست خرید به او بدهید و جزئیات را در آن ذکر کنید. البته باید سطح انتظار خود را برای اولین خرید او پایین بیاورید، به‌هرحال او تازه‌ کار خود را شروع کرده است. در نهایت به توانایی‌ها و سن فرزندتان دقت کنید و مهارت‌های متناسب با سن و سالش را به او آموزش دهید.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما