نوامبر 19
بازدید : 1370
نظرات : بدون دیدگاه
خودارضایی کودکان

خودارضایی در کودکان در پاسخ به یک نیاز صورت می‌گیرد و در صورت تکرار، به یک عادت تبدیل می‌شود. بچه‌ها از سن سه الی چهار سالگی به اندام جنسی خود توجه می‌کنند و آرام آرام بازی دکتر بازی و آمپول بازی رواج پیدا می‌کند. اینکه بچه‌ها اندام جنسی یکدیگر را وارسی می‌کنند در سن سه […]

خودارضایی در کودکان در پاسخ به یک نیاز صورت می‌گیرد و در صورت تکرار، به یک عادت تبدیل می‌شود. بچه‌ها از سن سه الی چهار سالگی به اندام جنسی خود توجه می‌کنند و آرام آرام بازی دکتر بازی و آمپول بازی رواج پیدا می‌کند. اینکه بچه‌ها اندام جنسی یکدیگر را وارسی می‌کنند در سن سه الی چهار سالگی هیچ معنای جنسی ندارد و فقط یک کنجکاوی کودکانه است.
ولی کاری که ما باید بکنیم: بچه‌ها را به هیچ عنوان نباید تنها گذاشت. اگر به مهمانی می‌روید بدون این که بچه‌ها را مشکوک کنید قانون «در اتاق باز» را پیاده کنید. همیشه تا قبل از سن نوجوانی که بچه‌ها حق حریم خصوصی دارند باید گفت بچه‌ها ببینید در اتاق باید باز باشد.
وقتی بچه‌ها را در حین دکتر بازی و یا … در حال تماشای اندام جنسی همدیگر می‌بینید بدون وحشت‌زده شدن و داد و بیداد کردن آن‌ها را صدا کنید و بگویید که سریعاً به آشپزخانه بیایند. وقتی آمدند بدون اینکه هیچ چهره خشمگینی به خود بگیرید، باید بگویید بچه ها داشتید چه کار می‌کردید؟
یادتان باشد نه اخم و نه خنده یک چهره قاطع. ممکن است بچه‌ها بگویند دکتربازی! شما در پاسخ می‌گویید که در بازی هیچ‌کس نباید شورت و شلوارش را دربیاورد.
اگر کودکتان‌ها را در حین خود ارضایی دیدید، او را صدا کنید و بگویید بیا این سیب را بخور یا بیا برویم پارک. سعی کنید بچه‌ها را سرگرم کنید. اگر انرژی روزانه آن‌ها تخلیه نشود بیشتر این کار را می‌کنند. این کار برای کودکان در ابتدا معنای جنسی ندارد ولی وقتی چیزی وحشتناک یا متأسفانه تنبیه بدنی می‌شوند، این کار به صورت عادت در می‌آید. کودک از هر چیز که نهی می‌شود، بیشتر به سمت آن کشش دارد.
پس تکنیک اول اینست که حواس کودک خود را پرت کنید. ولی متأسفانه شما تا الان از روش‌های بسیار ناکارآمدی استفاده کرده‌اید و به دخترتان این حس را منتقل کرده‌اید که دختر بدی است.
دست‌کم نکات گفته شده را برای فرزند بعدی در نظر داشته باشید. و اما نکته مهم اینکه انرژی جنسی در تنهایی و بی‌برنامگی فعال می‌شود. سعی کنید برنامه شاد و مفرح برای فرزندان بریزید تا او تنها نباشد.
تقریباً اکثر مواردی که من در کلینیک می‌بینم، در سن سه الی چهار سالگی حداقل یک‌بار در حین آمپول بازی و دکتر بازی اقدام به دیدن یا نشان دادن آلت جنسی کرده اند. این رفتار عجیب نیست. اما نوع رفتار ما به‌عنوان والدین و اینکه مارکِ فرد مشکل دار به فرزند خود نزنیم و او را نترسانیم،
در ادامه دادن رفتار او تأثیر دارد. شما با مداخله ناکارآمد و متأسفانه تنبیه بدنی این حس را به دخترتان منتقل کرده‌اید که او دختر بدی است و کودکان هم خودشان را از دریچه چشم پدر و مادرشان می‌بینند. از بچه ای که دست خودش را بد می‌بیند چه انتظاری دارید؟
دید یک بچه نسبت به خودش خراب شده پس اقدام به انجام خودارضایی می‌کند چون از خودش ناامید شده است. پیروز باشید.


والدین و مربیان کودک معمولا در مورد رفتار خودارضایی کودکان سوال های زیادی دارند و ممکن است نگران این رفتار کودکان بشوند. آیا خودارضایی در کودکان طبیعی است؟ در چه سنی بیشتر رخ می دهد؟
آیا خود ارضایی نشانه یک اختلال روانی است؟ آیا نتایج بدی دارد یا منجر به آسیب به کودک می شود؟ چگونه می توان متوقفش کرد؟ تربیت جنسی کودکان در این زمینه چه نقشی دارد؟ روش های ترک خود ارضایی چیست؟

خودارضایی کودکان
خودارضایی یک رفتار خود تحریکی است که کودکان برای کسب لذت انجام می دهند. آن ها معمولا نواحی تناسلی خود را مورد مالش قرار می دهند یا به وسیله یک شی آن را لمس می کنند. ب
رخی کودکان ممکن است هرگز این کار را انجام ندهند، برخی به میزان کمتر و برخی بیشتر. طبق نظر متخصصان، خودارضایی کودکان، عملی نسبتا شایع و طبیعی است و جایی برای نگرانی ندارد.
هرچند که این رفتار، نرمال محسوب می شود ولی به این معنی نیست که کاملا به آن بی توجهی کنید. بهترین کار این است که این رفتار را پایش کنید و تحت نظارت قرار دهید.
توجه کنید که چه مواقعی این کار را انجام می دهد؟ چند بار؟ با چه فواصلی؟

زمان شروع خود ارضایی کودکان
تا قبل از دوسالگی کودکان همان قدر که به نواحی غیر جنسی شان توجه می کنند به نواحی جنسی شان اهمیت می دهند. عملا خود ارضایی و خود تحریکی در این سنین دیده نمی شود.
از دو سالگی به بعد کودکان مشغول به نواحی جنسی شان می شوند. ممکن است رفتار بازی کردن با نواحی تناسلی در این سن آغاز شود. هنگامی که توجه کودک به نواحی جنسی اش جلب می شود، آن را لمس می کند و متوجه می شود با لمس نواحی تناسلی، لذت بیشتری نسبت به سایر قسمت های بدن می برد.
دیر یا زود کودک متوجه نگرانی والدینش از این عمل می شود. ولی برای کسب لذت علیرغم ممنوعیت هایی که والدین قائل می شوند، به خودارضایی ادامه می دهد. در سن ۶سالگی کودکان به خوب و بد بسیار اهمیت می دهند.
و از آنجایی که می خواهند دختر یا پسر خوبی باشند، رفتارشان کاهش می یابد یا یاد می گیرند این عمل را به شکل خصوصی انجام دهند.

چه زمانی خودارضایی کودکان نرمال نیست؟
در واقع نمی توان به طور دقیق مشخص کرد چه زمانی خودارضایی کودکان عادی نیست. اما علائمی را می توان نام برد که نشان دهنده نیاز به مداخله است:

 • هنگامی مسئله خودارضایی می تواند نگران کننده باشد که به شکل یک رفتار پر بسامد درآمده باشد. یعنی کودک هروقت که کارتون می بیند باید این کار رابکند. یا اگر این کار را نکند خوابش نبرد.
 • کودک این کار را واضحا جلوی همه در جمع انجام دهد یا این کار را به سایر هم سالانش آموزش دهد.
 • هنگامی که والدین قصد پرت کردن حواس او را بکنند یا بخواهند متوقفش کنند، پرخاشگرانه پاسخ دهد.
 • اگر خودارضایی در کودک همراه شده باشد با تغییرات بزرگ و واضح در رفتارش. مثلا پرخاشگری، بی قراری و … .
 • اگر کودک بالاتر از ۶ سال، در ملاء عام این کار را می کند. یا برای لجبازی یا جلب توجه شما دست به این کار می زند.
 • در این موارد باید با یک روانشناس جهت مشاوره کودک صحبت کنید و از او کمک بخواهید.

علل خود ارضایی کودک
خود ارضایی در کودکان دلایل متفاوتی نسبت به خود ارضایی در مردان و خود ارضایی در زنان بزرگسالان دارد، در اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 • اولین علت که طبیعی ترین حالت آن است، هنگامی است که کودک در جریان کشف بدنش به یک منبع لذت بخش و آرامش بخش در بدنش بر می خورد. در این شرایط برای کسب لذت به آن مراجعه می کند.
 • وقتی کودک دچار تنش شده باشد و مضطرب باشد احتمال این رفتار در وی بالا می رود. کودک برای کسب لذت و دوری از تنش هایش به خودارضایی روی می آورد.
  یکی از علل بالارفتن تنش های کودک، جدایی پدر و مادر ( طلاق )، از دست دادن یکی از والدین، روابط چالش برانگیز با همشیر ها، کمبود محبت و توجه می باشد.
 • فشار های هیجانی و جسمانی که به کودک تحمیل می شود می تواند زمینه ساز خودارضایی شود.
 • وقتی کودک لذت و سرگرمی های دیگر نداشته باشد و تنها منبع لذتی که می شناسد خودارضایی باشد، تناوب این کار را زیاد می کند.
 • چالش های خانوادگی و خشونت در خانواده از عوامل مهم دیگر می باشد.

آسیب های خود ارضایی در کودکان
خود ارضایی در کودکان برای آنان مشکلاتی را ایجاد می نمایید؛ که از مهمترین عوارض خود ارضایی در کودکان می توان به موارد زیر اشاره داشت :

 • آسیب به آلت تناسلی
 • گوشه گیری و انزوای اجتماعی
 • عفونت ادراری
 • پایین آمدن اعتماد به نفس
 • کاهش تمرکز کودک و افت تحصیلی
 • ترسو و خجالتی شدن کودک
 • وسواس
 • اضطراب
 • احساس گناه و افسردگی
 • زود انزالی و اختلال نعوظ

بهترین عکس العمل در مقابل خودارضایی کودکان
در مقابل خودارضایی کودکتان هول نکنید و نترسید. به یاد داشته باشید این عمل طبیعی است. نسبت به او پرخاش نکنید، عکس العمل شدید نشان ندهید، احساس خجالت یا شرم به او القا نکنید.
بهترین کار این است که به این رفتار بی توجهی نشان دهید. اگر کودکتان متوجه شود که با این رفتارش می تواند توجه شما را جلب کند، آن را ادامه خواهد داد. اگر قصد دارید متوقفش کنید، حواسش را به امر دیگری پرت کنید.
اگر نگران زیاد بودن دفعات این کار هستید، به سادگی و با آرامش با کودکتان صحبت کنید.
با زبان خودش در مورد نواحی جنسی برایش توضیح دهید، به او توضیح دهید که این نقاط بدن نقاط خصوصی است و نباید کسی آن هارا ببیند. این سبب محافظت شما در مقابل کودک آزاری جنسی نیز می گردد.
بگویید که انجام این کار به شکل زیاد ممکن است باعث آزردگی آن ناحیه شود. مثلا برایش مثال بزنید که اگر دائما گوشش را بخاراند، گوشش قرمز می شود و در نهایت زخم می شود.
هم چنین به او یاد دهید که اگر دست کثیف به نواحی جنسی اش بزند، احتمال ابتلا به مریضی در او زیاد می شود.
با نظارت کردن بر رفتار کودکتان متوجه علت این کار می شوید.
اگر فقط از سر لذت یا کنجکاوی است ، بی توجهی کردن و آموزش های فوق همراه با پرت کردن حواس کودک می تواند کفایت کند ولی اگر متوجه شدید علتش نداشتن فعالیت های لذت بخش دیگر است، کمبود توجه حس می کند، اضطراب های محیطی شروع کننده هستند و یا هر علت دیگری، سعی کنید علت را از بین ببرید. با از بین بردن علت، رفتار کاهش می یابد.
توقع نداشته باشید که کودک کاملا این کار را کنار بگذارد. رفتار خود ارضایی در خواب را نادیده بگیرید. در ضمن این مورد رفتاری آموخته شده است که نمی توان توقع داشت کودک کاملا آن را فراموش کند.
عشق و محبت خود را به کودکتان افزایش دهید. قبل از خواب ببوسیدش، نوازشش کنید و در آغوشش بگیرید. محبت فیزیکی به کودکتان را به طور کلی در طی روز افزایش دهید. برای اطلاع از مزایا و معایب بوسیدن نوزاد و کودک کلیک کنید.

خطاهای رایج والدین در برخورد با خودارضایی کودک
برخی والدین در برخورد با خود ارضایی یکی از رفتار های زیر را نشان می دهند که این مسئله می تواند مشکل ساز شود:

 • ایجاد احساس گناه و شرم در کودک
 • تنبیه کردن کودک
 • پرخاشگری نسبت به کودک
 • بستن دستان کودک یا هر کار دیگری از این قبیل
 • باج دادن به کودک برای اینکه این رفتار را نکند
 • جلب توجه ویژه به او هنگام انجام این کار

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما