یک شهر بزرگ با جاذبه های فراوان

اینترنت و فضای مجازی، در کنار زیبایی ها مکان های پرخطر و زشت نیز وجود دارد. این شهر بزرگ، در عین خوبی‌هایش، بدی‌هایی هم دارد که لازم است آن‌ها را بدانیم و مراقب خود و کودکمان باشیم. همان قدر که بازی های جذاب، اطلاعات مفید، داستان های زیبا و سایت های پرمحتوا در اینترنت وجود […]

اینترنت و فضای مجازی، در کنار زیبایی ها مکان های پرخطر و زشت نیز وجود دارد. این شهر بزرگ، در عین خوبی‌هایش، بدی‌هایی هم دارد که لازم است آن‌ها را بدانیم و مراقب خود و کودکمان باشیم. همان قدر که بازی های جذاب، اطلاعات مفید، داستان های زیبا و سایت های پرمحتوا در اینترنت وجود دارد، بازی های مخرب، اطلاعات نامناسب و سایت های بی‌محتوا نیز وجود دارند. کودکان هنگام بازی و استفاده از سایت های کودکانه، ممکن است به دام سایت های مخرب و بازی های نامناسب بیافتند که قطعا خطراتی را برای آن‌ها به دنبال خواهد داشت.

فواید استفاده از اینترنت برای کودکان
همان طور که گفتیم، اینترنت فوائد ومضرات زیادی دارد که لازم است والدین آگاه باشند که بتوانند روش صحیح برای کنترل و مدیریت استفاده از اینترنت برای کودکان اعمال کنند.

دسترسی راحت و رایگان به اطلاعات
بسیاری از کودکان از اینترنت برای استفاده از کتاب‌ها و مجلات صوتی یا مجازی استفاده می‌کنند. بعضی از آن‌ها نیز با استفاده از برنامه هایی اطلاعات عمومی شان را بالا می برند و در تبلت، گوشی یا لب تاب خود بدون پرداخت هزینه به مطالعه می‌پردازند.

داشتن ایده های جدید و پیشرفت تحصیلی
یکی از مزایا استفاده ازاینترنت برای کودکان، استفاده از ایده‌ها و توضیحات درسی موجود در اینترنت است. آن‌ها با استفاده از این آموزش های رایگان، پیشرفت تحصیلی خوبی خواهند داشت.

سرگرمی مناسب
یکی از سرگرمی های مناسب کودکان، استفاده از بازی های جذاب اینترنتی می‌باشد که والدین از آن‌ها استقبال خوبی می‌کنند زیرا این بازی‌ها با سرگرم کردن کودکان، سر و صدای آن‌ها را کم و از جنب و جوش شان می‌کاهد.

بالا رفتن سطح زبان انگلیسی
در بعضی موارد برای استفاده از اینترنت نیازمند دانستن اطلاعاتی از زبان انگلیسی می‌شویم. کودکان با استفاده مکرر از اینترنت و گوشی‌های هوشمند سطح زبان انگلیسی خود را ارتقا داده و زبان جدیدی را یاد می‌گیرند.

مضرات اینترنت برای کودکان
محتوای غیراخلاقی اینترنت برای کودکان
بسیاری از کارشناسان این حیطه، اعتقاد دارند که استفاده از اینترنت، به علت فضای باز و نسبتا آزادی که دارد، می تواند محتوای غیراخلاقی و نامناسبی را در اختیار کودکان قرار بدهد. این مورد باعث نتایج و پیامدهای مخرب در آن‌ها خواهد شد.

اعتیاد به اینترنت
از موارد دیگر که معایب اینترنت برای کودکان را پررنگ تر می‌کند، اعتیاد به اینترنت در کودکان است. استفاده مکرر از بازی های اینترنتی و یا موارد دیگر که وابسته به اینترنت هستند، می‌تواند موجب اعتیاد کودکان به اینترنت شود و اینترنت برای کودکان روح و جسم آن‌ها را به خطر بیاندازد.

تاثیرات منفی اینترنت بر وضعیت جسمانی کودکان
استفاده زیاد از اینترنت، موجب استفاده بیش ازحد از لب تاب، تبلت، گوشی هوشمند و یا مانیتور کامپیوتر می‌شود. نگاه کردن طولانی مدت به صفحه مانیتور، مضرات زیادی برای جسم کودکان دارد (ازجمله بی تحرکی و ضعیف شدن چشم ها).

یاد نگرفتن روابط اجتماعی
کودکان با استفاده بیش ازحد اینترنت، سطح روابطشان کم می‌شود و بیشتر وقت خود را برای بازی یا استفاده از قابلیت های اینترنتی می‌کنند. این کار باعث می‌شود دوستان کمتری در دنیای واقعی داشته باشند، درنتیجه روابط اجتماعی را به درستی یاد نمی‌گیرند.

توصیه هایی به والدین
توصیه ما به والدین این است که در زمان استفاده از کامپیوتر و اینترنت کودکان خود، محدودیت اعمال کنند. علاوه بر استفاده از اینترنت در خانه، آن‌ها ساعت زیادی را در مدرسه گذرانده اند و مغز آن‌ها، نیاز به استراحت دارد. خاموش کردن اینترنت خانه، کار بسیار مفیدی برای حفظ سلامتی آن‌ها است. اگر می‌خواهید از مواردی مثل اعتیاد به اینترنت، افت تحصیلی، افزایش سطح استرس و بیماری های جسمی جلوگیری کنید، از محدودیت‌های زمانی غافل نشوید.

کامپیوتر را در مکانی بگذارید که بتوانید روی استفاده کودک از اینترنت، نظارت داشته باشید. بعضی روزها با یک دیگر به اینترنت گردی بروید تا نحوه استفاده صحیح از این فضا را به صورت مستقیم یاد بگیرد. سعی کنید با صحبت کردن، سطح آگاهی کودکتان را بالا ببرید و روش درست و فرهنگ استفاده از اینترنت را به آن‌ها آموزش دهید. می‌توانید با گوشزد کردن قوانین استفاده از اینترنت، به اونشان دهید که چطور می‌تواند از این فضا استفاده کند. توجه داشته باشید که در سن حساسی هستند و خطر در کمین آن‌ها است.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما