اکتبر 24
بازدید : 1677
نظرات : بدون دیدگاه
ترفندهایی برای آموزش آشپزی به کوچولوها

دانستن روش پخت غذای سالم بهترین راه برای جلوگیری از چاقی ، بیماری ها و عادات نا سالم است. کودکان را از همان سنین کم به آشپزخانه بیاورید و آنها خیلی زود یاد میگیرند غذای سالم باید درخانه پخته شود و خودشان هم میتوانند این کار را انجام دهند. همه میدانیم که چقدر آماده کردن […]

دانستن روش پخت غذای سالم بهترین راه برای جلوگیری از چاقی ، بیماری ها و عادات نا سالم است. کودکان را از همان سنین کم به آشپزخانه بیاورید و آنها خیلی زود یاد میگیرند غذای سالم باید درخانه پخته شود و خودشان هم میتوانند این کار را انجام دهند.

همه میدانیم که چقدر آماده کردن غذای حاوی مواد مغذی برای کودکان مهم است. اما آیا میدانستید به همین اندازه آموزش کودک برای آماده کردن یک غذای سالم برای خود نیز مهم است؟ در موردش فکر کنید.

وقتی کودک بزرگ میشود و به دوران بلوغ میرسد، در نهایت برای هر چیز باید به خود تکیه کنند، و این شامل غذا خوردن نیز میشود. بدون مهارت آشپزی به راحتی میتوان حدس زد بعدها وقتی گرسنه میشوند به کجا مراجعه میکنند، بله فست فود ها!

دانستن روش پخت غذای سالم بهترین راه برای جلوگیری از چاقی ، بیماری ها و عادات نا سالم است. کودکان را از همان سنین کم به آشپزخانه بیاورید و آنها خیلی زود یاد میگیرند غذای سالم باید درخانه پخته شود و خودشان هم میتوانند این کار را انجام دهند.

رابطه ی کودکان و آشپزخانه مانند روغن و آب است، اما تنها راهی که میتوان به کودک آشپزی را یاد داد این است که او را در کار آشپزخانه سهیم کنید. این کار صبر شما را مورد آزمایش قرار میدهد، ممکن است کثیف کاری داشته باشد، و ممکن است برای اینکه آشپزی را تمام کنید کودک را بفرستید تا تلوزیون تماشا کند.

 

خبر خوب اینکه هرچه کودک سنش کمتر باشد زودتر نیز یاد میگیرد، یا حداقل این کار باعث میشود زودتر هنر صبر و شکیبایی را یاد بگیرید. با وجود هزاران سوالی که کودک ممکن است بپرسد و مجادله سر شکستن تخم مرغ ها به نظر میرسد پخت و پز با این آشپز کوچولو ها ساعت ها طول بکشد. اما حتی اگر سرتان شلوغ است نیز زمانی را برای کودک خود در نظر بگیرید با این کار مطمئن میشوید او زندگی سالمی خواهد داشت.

تحقیقات نشان داده کودکانی که آموزش آشپزی میبینند علاقه ی بیشتری به امتحان کردن غذاهای جدید دارند – معمولا از نوع سالم. به کودک اجازه دهید کنترل بخشی از وعده را به عهده بگیرد، حتی به او اجازه دهید یکی از مواد مورد استفاده در غذا را انتخاب کند مثلا هویج یا نخود فرنگی، این کار کمک میکند کودک سر خوردن غذاهای سالم لج نکند.

تغییرات کوچکی در روتین آشپزی خود ایجاد کنید از دستور غذاهایی که کودکان دوست دارند استفاده کنید تا کودک هم با میل بیشتر در آماده کردن غذا کمکتان کند.

قبل از اینکه آموزش نکات و ترفندها را آغاز کنید آشپزخانه را برای حضور کودک امن کنید. قبل از پخت و پز و بعد از دست زدن به گوشت خام، تخم مرغ و مرغ همیشه دستها را بشویید. این بهترین زمان است تا به کودک ایمنی مواد غذایی را آموزش دهید. هرگز از یک چاقو، بشقاب یا دیگر ظروف برای مواد غذایی خام و پخته استفاده نکنید، همچنین برای گوشت تخته ی خرد کردنی جدا از سبزیجات داشته باشید. برای مزه چشه هر بار از یک قاشق یا چنگال تمیز استفاده کنید، و هیچ وقت انگشت خود را در غذایی که میپزید نبرید.

وقتی روی اجاق گاز غذا میپزید، دسته ی تمام ماهی تاپه ها و قابلمه ها را به طرف پشت اجاق گاز بچرخانید، تا از برخورد دست یا سر کودک با آنها جلوگیری شود.

پیش بند استفاده کنید، آستین ها را بالا بزنید و موها را از پشت ببندید تا مشکلات را کاهش دهید.

آموزش درست مهارت های بریدن بسیار مهم است، با یک چاقوی پلاستیکی شروع کنید و با استفاده از دستهای خوده کودک به او نشان دهید چگونه برش بزند.

یک چهار پایه کوچک نزدیک خود قرار دهید، تا کودک بتواند خود را به قفسه ها برساند.

دستمال هایی مانند دستکش را در اختیار کودک قرار دهید، خیلی از چیزهایی که از نظر شما اصلا داغ نیستند ممکن است برای کودک خیلی داغ باشند.

اگر کسی دستش را سوزاند همان لحظه دستش را زیر آب سرد ببرید، کره یا روغن روی محل سوختگی نمالید.

فکر نکنید که کودک میداند چگونه از وسائل آشپزخانه استفاده کند، ابتدا باید کار با کنسرو باز کن ها، پوست کن ها و حتی میکسر ها را یاد بگیرد، در این راه قدم به قدم کودک را همراهی کنید تا مطمئن شود تمام موارد ایمنی را رعایت میکند.

حالا آشپزخانه ایمن است، جایی را در آشپزخانه به کودک اختصاص دهد تا خود بفهمد آنجا برای اوست، این کار کمک میکند کودک در حال پخت و پز احساس کند جایگاهی خاص دارد.

 

 

بهترین کاری که میتوانید به کودکان خرد سال ( 2 تا 3 سال ) بدهید شستن میوه ها و سبزیجات، پوره کردن مواد تشکیل دهنده ی یک غذا در یک کاسه یا ماهی تابه، بهم زدن مواد یا تکه تکه کردن کاهو است. وقتی به کودک اجازه میدهید مواد را بهم بزند بهتر است مطمئن شوید تمام موادی که خشک هستند ( آرد، شکر و غیره ) به اندازه ی کافی مرطوب شده اند که از کاسه بیرون نریزند. این کار از کثیف شدن کودک و آشپزخانه جلوگیری میکند.

کودکان بزرگتر ( 4 تا 5 سال ) که کنترل بیشتری روی عضلات و هماهنگی اعضای بدن دارند میتوانند وظایف بزرگتری را بر عهده بگیرند. گرفتن آب لیمو یا لیموشیرین، شکستن تخم مرغ، بریدن مواد غذایی نرم مانند قارچ یا پنیر با چاقوی پلاستیکی یا نرم کردن میوه ها و سبزیجات با یک چنگال.

به کودک بیاموزید چگونه با گوشت کوب، رنده یا هم زن کار کند. وظایف کوتاه و ساده برای کودکان بسیار عالی است. دامنه توجه شان روی وظیفه ای که بر عهده شان گذاشتید متمرکز میشود. و میتوانید وقتی مشغول هستند کارهای مشکل وعده ای که میخواهید آماده کنید را انجام دهید.

به آشپز کوچولوی خود بیاموزید کار آشپزی با دینگ صدا دادن تایمر به پایان نمیرسد. تمیز کردن به اندازه پخت و پز مهم است. از کودکتان بخواید قفسه ها یا روی میز را تمیز کند، ظروف را دستمال بکشد، زباله ها را جمع کند یا موادی را که هنگام آشپزی استفاده کردید را جمع کند.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما