نوامبر 11
بازدید : 756
نظرات : بدون دیدگاه
ترس از دندانپزشک

بچه ها با دهانشان از خوراکی های مختلف لذت می برند. بنابراین اگر کودک شما در دهانش دردی احساس کند ، مثلا اگر دندانش درد بگیرد یا لثه اش تورم کند ، احساس بدی پیدا می کند. از طرفی ممکن است او از رفتن به مطب دندان پزشک نیز خوشش نیاید ؛ حتی اگر در […]

بچه ها با دهانشان از خوراکی های مختلف لذت می برند. بنابراین اگر کودک شما در دهانش دردی احساس کند ، مثلا اگر دندانش درد بگیرد یا لثه اش تورم کند ، احساس بدی پیدا می کند. از طرفی ممکن است او از رفتن به مطب دندان پزشک نیز خوشش نیاید ؛ حتی اگر در آنجا احساس بدی نداشته باشد.
معمولا بچه ها اولین بار در سن سه یا چهار سالگی برای معاینه ی دندان هایشان ، به دندان پزشکی می روند . البته اگر برای دندان بچه های زیر چهار سال هم مشکلی پیش آید ، باید آنها را به دندان پزشکی برد.
اگرچه بچه ها در این سنین نمیدانند که در مطب دندان پزشکی چه می گذرد ، ولی بهتر است والدین قبل از رفتن به آنجا با زبان ساده برای کودک توضیح دهند که قرار است دندان پزشک چه کارهایی انجام دهد.
بهتر است در مطب کودک را روی پاهای خودتان بنشانید تا آرام بگیرد و دندان پزشک بتواند او را معاینه کند. اگر این کار امکان ندارد . بهتر است کنار کودک بمانید تا او نترسد.
معمولا کودکان سه یا چهارساله بیشتر به حرف های دندان پزشک گوش می کنند و با او همکاری میکنند. وقتی قرار است او را برای اولین بار به دندان پزشکی ببرید ، برای او توضیح دهید که قرار است آنجا چه اتفاقی بیافتد.

اگر کودکتان از دندان پزشک میترسد به او نشان دهید که دندان پزشک چه کارهایی انجام می دهد و یا این که کتاب داستان یا نقاشی از یک مطب دندان پزشکی به او نشان دهید و به پزشکش نیز بگویید که او از دندان پزشک می ترسد.
علی رغم همه ی تلاش های شما کودکتان ممکن است هنوز از دندان پزشکی بترسد و چیزهایی که میبیند و می شنود ، ترس او را بیشتر کند.
او از صدای مته ی دندان پزشکی و دیدن وسایل تیزی که آنجا هست ، می ترسد به وقتی کودک روی صندلی می نشیند و دهانش را باز می کند ، نمی بینید که چه اتفاقاتی برای او می افتد ؛بنابراین نگران است و می ترسد.
به کودک اجازه دهید احساساتش را ابراز کند. مثلا او میتواند از دندان پزشک بپرسد : آیا دردم میاد؟ کی کارتون تموم میشه ؟ اگر دندان پزشکی مهربان را انتخاب کنید و کودک خودتان را پیش او ببرید ، او قبل از شروع کارش کودک را آماده می کند و یا این که آینه ای جلوی دهان کودک می گیرد تا او بتواند دهانش را ببیند و از چیزی نترسد.
شما یا دندان پزشک کودک میتوانید با او حرف بزنید و توجه او را به چیز دیگری جلب کنید تا گریه نکند.
گاهی اوقات والدین خودشان بیشتر از مطب دندان پزشکی میترسند. اگر شما نیز از دندان پزشک میترسید ، نباید ترس خود را به کودکتان منتقل کنید.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما