نوامبر 4
بازدید : 476
نظرات : بدون دیدگاه
تهدید به خودکشی را جدی بگیرید

کودکی که به مرحله تهدید به از بین بردن خود می‌کند، شدیدا مضطرب و آسیب دیده است. والدین باید این صحبت‌ها را جدی گرفته و سعی کنند به علل آن پی ببرند. برخی از علل تهدید به خودکشی در کودکان عبارتند از: کسب توجه کودک، مورد غفلت واقع شده است. شاید فکر کنید که شما […]

کودکی که به مرحله تهدید به از بین بردن خود می‌کند، شدیدا مضطرب و آسیب دیده است. والدین باید این صحبت‌ها را جدی گرفته و سعی کنند به علل آن پی ببرند. برخی از علل تهدید به خودکشی در کودکان عبارتند از:

کسب توجه
کودک، مورد غفلت واقع شده است. شاید فکر کنید که شما همه نیازهای کودک را رفع کرده اید و کودک شما هیچ مشکلی ندارد، اما درون او قطعا با بیرونش متفاوت است و ممکن است افکار و احساسی داشته باشد که شما به آن توجهی نمی‌کنید. “تهدید به خودکشی؛ یعنی به من توجه کنید”.

بیماری جسمی
اگر کودک دچار یک بیماری سخت باشد که نیازمند مراقبت‌های ویژه و دائمی است، به احتمال زیاد این مسئله او را خسته و ناامید می‌کند. پس افکار خودکشی و پایان دادن به زندگی اش به سراغ اش می‌آید.

بیماری‌های روحی
علت تهدید به خودکشی در کودکان می تواند ناشی از علائم افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات روانی در کودکان شما باشد. مشاوره کودک و مشاوره افسردگی در این شرایط ضرورت بیشتری پیدا می‌کند.

مشکلات خانوادگی
یکی از واضح‌ترین علل قابل شناسایی تهدید به خودکشی در کودکان، تعارضات و مشکلات والدین، درگیری، جدایی، مشکلات مالی و مانند این‌ها می‌باشد که ممکن است گاهی تحمل آن‌ها از توان کودک بیشتر باشد.

یک رویداد استرس زا
سو استفاده جنسی، تصادف، مرگ، بیماری اطرافیان و هر رویدادی که استرس شدیدی به کودک وارد می‌کند، می‌تواند یکی از علل تهدید به خودکشی باشد.

با تهدید به خودکشی در کودکان چه کنیم؟
اولین کاری که لازم است بکنید این است که از او بخواهید که آرام باشد و با شما حرف بزند. خودش را تخلیه کرده و دغدغه هایش را بدون ترس مطرح کند. کودکی که تهدید به خودکشی می‌کند، شدیدا خسته شده و عصبانیت او از کنترلش خارج شده است.

کار دیگری که باید بکنید این است که با یک مشاوره کودک صحبت کنید تا بتواند با تحلیل زندگی شما و فرزندتان، علل بروز مشکل را به شما نشان دهد.

نشانه‌ها را به جای تهدید به خودکشی در کودکان بشناسید
همچنین لازم است که نشانه‌های مربوط به خودکشی را جدی بگیرید. برخی از نشانه‌های خودکشی در کودکان عبارتند از:

_ تشخیص گرفتن در مورد بیماری‌های روانی

_ داشتن سابقه خانوادگی خودکشی یا قرار گرفتن در معرض خودکشی دیگران

_ سو استفاده جسمی و جنسی

_ فقدان و مرگ یکی از عزیزان

_ رفتار پرخاشگرانه و تهاجمی

_ عدم حمایت اجتماعی و عاطفی

_ مهارت‌های سازگاری ضعیف

_ دسترسی به وسایل و راه‌های آسیب رساندن به خود

_ بیماری فیزیکی

_ مشکلات خانوادگی و رویداد آسیب زا

۳ روش برای صحبت با کودک درباره خود کشی
بسیار مهم است که با کودک خود درباره افکار و خودکشی صحبت کنید. اما این مسئله به قدری حساس است که باید با دقت بسیار و زیر نظر یک روانشناس حرفه ای کودکان انجام شود. ۳ راه برای صحبت با کودک درباره تفکر خودکشی و پیشگیری از بروز این رفتار به شرح زیر می باشد:

۱- عادی سازی و شناسایی افکار خودکشی
به این فکر کنید که چگونه با کودک خود درباره دیابت می‌توانید صحبت می‌کنید. درباره شکر، قند خون، انسولین، غذاهایی که باید بخورد و فوریت‌هایی که در مواقع اورژانسی باید بلد باشد را به او می‌گویید. همه اینها می‌تواند سر سفره شام اتفاق بیافتد. درباره خودکشی نیز همین امر صادق است. معمولا والدین از این موضوع می‌ترسند و آن را یک تابو در نظر می‌گیرند و فکر می‌کنند اینگونه کودک ترغیب به خودکشی می‌شود. در حالی که بهتر است با او راحت درباره خودکشی صحبت کنید و از او بخواهید که احساسش را در این مورد در هر لحظه ای بیان کند.

۲- از یک داستان روایی استفاده کنید
وقتی که کودکتان درباره خودکشی حرف زد یا تهدید کرد، زمانی را بگذارید و تمرین کنید که چگونه “می‌توانید کودک را آرام کنید”. مثلا برای کودکی که مرض قند دارد و قرار است در یک جشن تولد حاضر شود، درباره کیک جشن تولد اینگونه صحبت می‌کنید:

“میدونم چقدر سخته که همه دوستات کیک بخورن و تو بخوای تماشا کنی. آرزو می‌کنم که خیلی زود هرچی دوست داری بتونی بخوری. اما می‌خوام بدونی که بدن تو ممکنه اذیت بشه و درست کار نکنه. باید بیشتر مواظبش باشی تا بتونه خوب بشه. من هم کمکت می‌کنم.”

حالا فکر کنید که کودک شما تهدید به خودکشی می‌کند:

” بیا درباره مغزت صحبت کنیم. اون با یه سری مواد شیمیایی حرکت می‌کنه و پر از اوناس. تو مغز بعضی از ما، این مواد شیمیایی درست کار می‌کنن و باعث میشه ما راحت و خوشحال زندگی کنیم. اما ممکنه تو مغز بعضی هامون، این مواد توی یه راه دیگه برن و کارشونو اشتباه انجام بدن. اونوقت تو عصبانی میشی، ناراحت میشی، میخوای بمیری و میترسی. واسه همین وقتی اینجور احساسی داشتی به مامان یا بابا بگو تا با هم کمک کنیم و همه چی درست بشه”.

۳- ایجاد یک برنامه خانوادگی برای جلوگیری از تهدید به خودکشی در کودکان
تهدید به خودکشی در کودک بسیار خطرناک و کشنده است و از لحظه اول باید به آن توجه و برطرف شود. باید سعی کنید یک خانواده باز و صادق داشته باشید تا همه بتوانند درباره مشکلات و دغدغه هایشان باهم صحبت کنند و از کتک، تحقیر و توبیخ نترسند. بنابراین، باید هرچیزی که به خودکشی مربوط می‌شود را جدی بدانید و هرگز با غفلت و بی محلی با آن برخورد نکنید.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما