نوامبر 4
بازدید : 486
نظرات : بدون دیدگاه
دوره حساس تربیتی

آگاهی از تغییرات و رشد کودک در زمینه های مختلف به والدین کمک خواهد کرد تا نیازهای تربیتی کودک خود را بیشتر بشناسند و با دید روشن‌تری بتوانند در این زمینه اقدام کنند. سن تربیت کودک شیوه و روش والدین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شما می‌توانید در این زمینه از کتابهای مفید استفاده کنید […]

آگاهی از تغییرات و رشد کودک در زمینه های مختلف به والدین کمک خواهد کرد تا نیازهای تربیتی کودک خود را بیشتر بشناسند و با دید روشن‌تری بتوانند در این زمینه اقدام کنند. سن تربیت کودک شیوه و روش والدین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شما می‌توانید در این زمینه از کتابهای مفید استفاده کنید و یا همیشه یک روانشناس متخصص کنار خود داشته باشید.

رشد و تغییرات شناختی در تربیت کودک ۶ تا ۱۲
از جمله مهمترین تغییراتی که در سطح شناخت و تفکر کودک در سنین مدرسه رخ می‌دهد این است که او به تدریج به تفکر منطقی‌تری دست می‌یابد. او می‌تواند روابط علت ومعلولی را دریابد و از تاثیرات رفتار خود بر سایر افراد آگاه شود. علاوه بر این توانایی حافظه او در این سنین گسترش می یابد و کودک می تواند اشیا و اجسام را بر اساس ویژگیهای مشترک آن ها طبقه‌بندی کند. این ویژگیها منجر به این می‌شود که مهارت‌های ریاضی او نیز به میزان شگفت‌آوری پیشرفت کند. در نتیجه او قادر است مسائل ریاضی ابتدایی را حل کند. از مشاور کودک خود بخواهید روی مسائل شناختی تمرکز داشته باشد.

اهمیت رشد مهارت‌های ارتباطی و زبانی در تربیت کودک
کودک در سن ۶ تا ۱۲ سال مهارتهای زبانی خود را تکمیل می‌کند. او می‌تواند از زبان برای مقاصد پیچیده‌تری استفاده کند. در سن ۸ سالگی کودک شما هر روز ۲۰ کلمه جدید می‌آموزد در نتیجه او در انتهای این دوره به گنجینه بسیار کاملی از کلمات دست خواهد یافت.

او در ارتباطات خود می‌تواند از مکالمات پیچیده‌ای استفاده کند و شما قادر به فهم همه‌ی صحبت‌های کودک خود خواهید بود. فرزند شما در این دوره می‌تواند از دستورالعمل های ساده پیروی کند، خاطراتی از شرح فعالیت های روزانه خود بنویسد و به تنهایی کتاب های متناسب با سطح سنی خود را بخواند. اگر در این دوره سنی هنوز اختلال زبانی و گفتاری در فرزندتان وجود داشت حتماً به مشاور خود اطلاع دهید.

تغییرات هیجانی کودک ۶ تا ۱۲ سال
در این دوره با قرار گرفتن بیشتر کودک در محیط های اجتماعی کودک زودتر دچار احساساتی نظیر شرمندگی و خجالت می‌شود چرا که دیدگاه سایر افراد برای او اهمیت پیدا می کند. واکنش های نامناسب دیگران می تواند این احساسات شرم را در فرد تقویت کند و منجر به آسیب هایی نظیر کاهش اعتماد به نفس و ابتلا به فوبیای اجتماعی شود. کودک شما در سنین مدرسه بیش از هر دوره‌ای در معرض ابتلا به انواع ترس و اضطراب‌ها قرار داد. زیرا او بیشتر به محیط پیرامون خود توجه می کند و خطرهای موجود در آن را بیشتر مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

تربیت کودک ۶ تا ۱۲ سال : نکات تربیتی مهم
۱- توجه به اعتماد به نفس هنگام تربیت کودک
اعتماد به نفس فرزند شما در میزان سلامت روان و موفقیت او در طول سال های مدرسه تاثیر بسزایی دارد. برای آن که بتوانید اعتماد به نفس کودک را تقویت کنید تلاش کنید تا توانمندی ها و نقاط قوت او را شناسایی کنید و به جای تاکید بر نقاط ضعف او بر توانایی های او تاکید کنید. به او بیاموزید که شکست امری طبیعی در زندگی است و آنچه که در زندگی اهمیت دارد تلاش افراد برای پیشرفت است نه نتیجه‌ای که به دست می‌آورند.

علاوه بر این از مقایسه فرزندتان با هم سن و سالان او بپرهیزید. توانایی‌های کودکان در این دوره می‌تواند کاملا با یکدیگر متفاوت باشد. مقایسه شما منجر به تقویت خودسرزنشی در کودک می‌شود و در ادامه به اعتماد به نفس او آسیب می‌زند.

۲- بازی روشی برای تربیت کودک
با ورود فرزندتان به مدرسه نباید بازی با او را کنار بگذارید. چرا که فرایند بازی در رشد و یادگیری کودک هم چنان نقش مهمی ایفا می‌کند. او برای پرورش مهارت های ارتباطی و اجتماعی خود به بازی با شما نیاز دارد. همچنین در جریان بازی شما می‌توانید صمیمت با فرزند خود را حفظ کرده و آن را بهبود ببخشید.

۳- در تربیت کودک به پرورش مسئولیت‌پذیری فرزندتان توجه کنید
در این دوره از نظر شناختی کودک قابلیت این را پیدا می کند که بتواند از تاثیرات رفتار خود بر سایر افراد آگاه شود. این می‌تواند آغازی برای تمرین مسئولیت‌پذیری در زندگی باشد. برای پرورش مسئولیت‌پذیری در فرزندتان اجازه دهید که او با پیامدهای رفتار خود آشنا شود و بداند که رفتارهایی که انجام می‌دهد چه تاثیری بر روی دیگران می‌گذارد. برای مثال اگر او با یکی از هم سن و سالانش بد رفتاری کرد به او بگویید: فکر می‌کنی رفتارت باعث می‌شود دوستت چه احساسی داشته باشد؟

این کار باعث می‌شود تا او به مرور از تاثیر رفتارهای خود بیشتر آگاه شود و بیاموزد که باید مسئولیت اشتباهات و خطاهای خود را بپذیرد و برای جبران آن ها تلاش کند. اما توجه داشته باشید برای آن که کودک را با پیامد کارهایش مواجه کنید از سرزنش، تحقیر و یا روش‌های تنبیه نادرست استفاده نکنید.

۴- تربیت کودک ۶ تا ۱۲ سال : توجه به وضعیت روانی و هیجانی فرزند
همانطور که گفته شد تربیت این دوره تا حدودی پیچیده است برای همین بهتر است همواره با روانشناس متخصص خود در تماس باشید. در مطالب فوق گفته شد در دوران مدرسه کودکان بیش از هر دوره دیگری در معرض ابتلا به انواع ترسها یا فوبیاها و انواع اضظرابها هستند. بسیار اهمیت دارد که در مورد نگرانی هاو احساسات ناخوشایندی که فرزندتان تجربه می کند با او صحبت کنید. بگذارید تا او افکار و احساساتش را آزادانه با شما در میان بگذارد و او را به خاطر ترسهایش سرزنش نکنید. بلکه به او نشان دهید که به عنوان والدین او همیشه مراقبش هستید و او را درک می کنید.

شرم کودک را در نظر بگیرید

همچنین از آن جایی که احساس شرم و خجالت در این سنین بسیار تجربه می‌شود واکنش های شما و معلمان کودکتان در پیشگیری از ابتلا به اختلال فوبیای اجتماعی تاثیر بسیار زیادی دارد. برای اینکه از کودکتان در برابر این اختلال محافظت کنید ویژگی های مثبت او را بیشتر مورد تاکید قرار دهید و از سرزنش و تحقیر کودکتان به خاطر شکست‌هایش به خصوص در میان جمع خودداری کنید. اگر مشکلات هیجانی کودکتان بسیار زیاد است و فکر می کنید ممکن است به عملکرد او در مدرسه آسیب بزند، حتما در مورد وضعیت او با یک روانشناس کودک مشورت کنید. تربیت کودک ۶ تا ۱۲ سال آنقدر حساس است که بهتر است از همه امکانات موجود بهره بگیرید.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما