نوامبر 3
بازدید : 544
نظرات : بدون دیدگاه
چرا خودتو میزنی؟

بسیاری از خانواده ها از رفتار های خشونت آمیز و خود زنی کودکان خود نگران هستند چرا که این گونه رفتار ها در دوران کودکی یکی از مشکلات بزرگ و رایج در میان کودکان می باشد. بسیاری از کودکان در هنگام بازی با هم سن و سالان خود و یا در موارد دیگر که عصبی […]

بسیاری از خانواده ها از رفتار های خشونت آمیز و خود زنی کودکان خود نگران هستند چرا که این گونه رفتار ها در دوران کودکی یکی از مشکلات بزرگ و رایج در میان کودکان می باشد. بسیاری از کودکان در هنگام بازی با هم سن و سالان خود و یا در موارد دیگر که عصبی می شوند و لج می کنند شروع به جیغ کشیدن شدید یا کشیدن موی سر یا خود زنی می کنند. والدین باید این گونه رفتار های کودک را جدی بگیرند چرا که با نادیده گرفتن خود زنی های کودک، در آینده و دوران نوجوانی و جوانی این روند تبدیل به یک ابزار برای جلب توجه خانواده می شود. تا جایی که فرد برای رسیدن به خواسته هایش دست به خود زنی های جدی تر و حتی خودکشی می زند.

خودزنی کودک
اکثرا رفتار های خشونت آمیز و خود زنی در کودکان هنگامی بروز پیدا می کند که کودک به هر دلیلی نتوانسته به خواسته اش برسید( ممکن است در مقابله یک خواسته از والدینش نه شنیده باشد یا یکی از هم بازی هایش به او اجازه دست زدن به وسایل مورد علاقه اش را نداده باشد یا …. ) از دیدگاه روانشناسی بسیاری از بزرگسالان با این مشکل مواجه هستند و بروز چنین رفتار هایی در مقابل کودکان مسبب شیوع و شروع این گونه رفتار های خشن و خود زنی ها در کودکان می شوند. چرا که کودکان همواره در حال الگو برداری از رفتار های والدین خود می باشند.

خود زنی کودک به چه معناست ؟
خود زنی کودکان با مشکلات عاطفی و روحی کودک به مستقیم در ارتباط است. خود زنی در هر سنی برای کاهش تنش های روحی و تخلیه فرد صورت می گیرد. به خصوص در کودکان که آستانه تحمیل عاطفی و روحی پایین تری نسبت به بزرگسالان دارند. خیلی از مسائلی که برای بزرگسالان امری عادی تلقی می شود، کودکان را دچار درد و رنج عاطفی می کند و کودکان برای تخلیه و کاهش این رنج و درد یا حتی نشان دادن دردشان به بزرگسالان از خود زنی استفاده می کنند.

علل خودزنی کودک
در برابر هرگونه مشکل و ناکامی، خشونت و عصبانیت رفتار معمولی است. کودکان نسبت به بزرگسالان از آستانه تحمل کم تری برخوردارند و در مقابل تنش کم تر می توانند خود را تحمل کنند. اینکه یک کودک در مقابل تنش و فشار عصبی از خودزنی استفاده می کند به این معنیست که روش و رفتار مناسبی در مقابل تنش نیاموخته است و ازین روش برای دریافت کمک از سوی والدین و دوستان استفاده می کند.

در مقابل خود زنی کودک چه رفتاری داشته باشیم
یکی از مهمترین مواردی که باید از جانب والدین در مقابل خود زنی کودک مورد توجه قرار بگیرد این است که والدین حتما باید به این کودکان محبت عاطفی جسمی داشته باشند. از جلمه محبت های عاطفی جسمی می توان به بغل کردن، بوسیدن کودک و … اشاره داشت چرا که والدین با این کار ارزشمند بودن بدن کودک را به او نشان می دهند. کودک باید متوجه شود که ظاهر و بدن او ارزشمند است و نباید به بدنش آسیب بزند. به همین دلیل برای درک این نکته نوازش و محبت کردن به کودک به خصوص همراه با جملات محبت آمیز یک راهکار موثر است تا کودک بیاموزد که بدن او یک راه برای ابراز محبت است و نباید با خود زنی به آن صدمه بزند. دیگر راه کارهایی که می توانید برای کاهش خودزنی کودک از آنها استفاده کنید:

راه کار اول، پرت کردن حواس
سعی کنید وقت بیشتری را برای تفریح، بازی و بودن در کنار کودکتان اختصاص بدهید. شما می توانید در حین بازی وقت بیشتری را برای هدایت عصبانیت کودکتان کسب کنید. در زمان هایی که او قصد خودزنی دارد، سعی کنید حواس او را ازین کار پرت کنید و او را سرگرم بازی کنید.

راه کار دوم، خواسته کودک را براورده نکنید
کودکان برای برآورده شدن خواسته خود دست به خودزنی می کنند. شما به هیچ وجه نباید نسبت به خود زنی کودک خود بی اعتنا باشید. در چنین شرایطی والدین باید کودک خود را در آغوش بگیرند و به او محبت جسمانی کنند. ولی نکته مهم این است که نباید محبت و توجه جسمانی به کودک را با برآورده کردن خواسته های کودک اشتباه بگیرید.

روش سوم حرف زدن و شناخت احساسات
فراموش نکنید که باید به کودک خود بیاموزید تا احساسات خود را بشناسد و بتواند آن ها را به صورت مناسب بیان کند. در زمان هایی که آرام است، با کودک صحبت کنید و به او بیاموزید تا در مورد ناراحتی هایش صحبت کند. می توانید به او بگوئید: “عزیز دلم وقتی عصبانی شدی و یاد گرفتی عصبانیتت رو با من در میون بذاری، من می فهمم که تو بزرگ شدی و این خیلی عالیه” .

روش چهارم : بازی با آب و کف
برای کودکانی که خود زنی دارند راهکار بازی با آب کف می تواند یک راهکار بسیار مناسب باشد چرا که از این طریق می توانید به او بیاموزید که چگونه بدن خود را نوازش کند و ارزش آن را درک نماید. بازی در کف و آب همچنین باعث کاهش تنش های روحی و افزاش آرامش در کودک می شود. با کاهش تنش به طبع خود زنی در کودکان کاهش می یابد.

درمان مشاوره کودک با استفاده از مشاوره کودک
در زمان بروز رفتار های پرخاشگرایانه و خود زنی کودک با استفاده از رفتار های محبت آمیز نگرانی خود را ابراز نمایید. مثلا اگر کودکتان سرش را به دیوار می کوبد یک حائل نرم در مقابل سره او قرار دهید و با جمله ای محبت آمیز به او بگویید که می دانید چقدر ناراحت است اما او را دوست دارید و نمی خواهید که بدن زیبای او اسیب ببیند.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما