دخترم عاشق شده!

برقراری روابط عاطفی و تجربه‌های عشقی فرزندان بخشی از زندگی آنان است و عموماً در سن نوجوانی به یکی از دغدغه‌های مهم والدین تبدیل می‌شود. اکثر والدین از قرار گرفتن نوجوانانشان در رابطه‌های عاشقانه نگرانند. نگرانی در مورد دچار شدن فرزندان به شکست عشقی یا درگیری در روابط بی‌سرانجام از مسائلی است که والدین را […]

برقراری روابط عاطفی و تجربه‌های عشقی فرزندان بخشی از زندگی آنان است و عموماً در سن نوجوانی به یکی از دغدغه‌های مهم والدین تبدیل می‌شود. اکثر والدین از قرار گرفتن نوجوانانشان در رابطه‌های عاشقانه نگرانند. نگرانی در مورد دچار شدن فرزندان به شکست عشقی یا درگیری در روابط بی‌سرانجام از مسائلی است که والدین را مضطرب می‌کند. در جلسات مشاوره خانواده بسیاری از والدین در مورد نحوه برخورد با این مسئله سؤال می‌پرسند. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا به مهم‌ترین سؤالات شما در این زمینه پاسخ دهیم

اشتباه والدین در مورد روابط عاطفی و تجربه‌های عشقی فرزندان
برخوردهای نادرست در مقابل فهمیدن وجود روابط عاطفی وعشقی از مهم‌ترین مشکلات والدین و فرزندان است. بسیاری از پدر و مادرها در لحظه نمی‌توانند هیجانات منفی و نگرانی شدید خود را پنهان کنند و این مسئله آن‌ها را وا می‌دارد که رفتارهایی نظیر سرزنش و پرخاشگری را از خود نشان بدهند. در حالی که این برخوردها اختلافات و مشکلات خانوادگی را تشدید می‌کند و باعث می‌شود که فرزندتان اعتماد کم‌تری به شما داشته باشد، بیشتر به سمت روابط با جنس مخالف گرایش پیدا کند و آسیب‌پذیری روانی بیشتری در این روابط از خود نشان دهد.

در مقابل روابط عاطفی و تجربه عشقی فرزند چه باید کرد؟
نباید از یاد ببرید که ضربه خوردن، شکست خوردن و نرسیدن بخشی از مسیر زندگی رمانتیک و واقعیت زندگی هر فردی بخصوص فرزند شماست. باید به جای ترساندن، سرزنش کردن، کنترل کردن، مچ‌گیری و تبلیغات منفی در مورد روابط عاطفی و تجربه‌های عاشقانه، فرزندان را از تمام جوانب این مسیر از شیرینی‌ها تا تلخی‌هایش به دور از هر گونه غرضی آگاه سازید و در مورد این مسیر با فرزندانتان صحبت کنید. والدین باید در مورد رابط عاطفی و عاشقانه فرزندانشان حامی او باشند و به این اطمینان را بدهند که حتی اگر در رابطه‌اش شکست بخورد خطرات را پیش‌بینی کرده‌ و در کنار او خواهند بود.

بنابراین برای فرزندتان محیطی را فراهم کنید که حتی اگر در رابطه‌اش با مشکلی برخورد کرد که شما از قبل آن را پیش‌بینی می‌کردید، به‌ راحتی غم‌ها و دردهایش را با شما در میان بگذارد و بتواند به راحتی از شما کمک بگیرد. در زمانی که فرزندتان با مشکل مواجه شده به کار بردن جمله‌هایی مانند “دیدی گفتم!” بسیار مخرب است و فرزندتان را آسیب‌پذیرتر می‌کند.

نکات مهم در مورد روابط عاطفی و تجربه‌های عشقی فرزند
از مهم‌ترین نکات تربیتی این است که با این باور غلط مبارزه کنیم که نمی‌خواهیم غم فرزندانمان را ببینیم، طبیعی است که والدین شکست و زمین خوردن فرزندان را نخواهند ببینند. اگر نخواهید که غم فرزندتان را ببینید یا فرزندتان مخفی کاری می‌کند یا فردی ترسو و منفعل خواهد شد.

پدری یا مادری کردن یعنی اینکه به فرزندان یاد بدهید که در زندگی یا کم می‌آورند یا یاد می‌گیرند و ادامه می‌دهند. اگر در مورد روابط فرزندتان بسیار نگران هستید و نمی‌دانید که چگونه با او برخورد کنید استفاده از خدمات مشاوره می‌تواند کمک بسیاری در این زمینه به شما بکند. درمانگر در جلسات مشاوره به شما خواهد آموخت که چگونه هم رابطه عاطفی خود را با فرزندتان حفظ بکنید و هم از او در برابر روابط با جنس مخالف محافظت کنید.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما