اکتبر 16
بازدید : 407
نظرات : بدون دیدگاه
کودک آزاری

آشنایی با دلایل و علل کودک آزاری تا حد زیادی می تواند به والدین در پیشگیری از این اتفاق کمک کند. هر گونه رفتاری که باعث آزار کودک در هر بعدی از وجود او اعم از روحی، عاطفی، جسمی، جنسی و… شود را کودک آزاری تعریف می کنند. این رفتارها می تواند از جانب والدین، […]

آشنایی با دلایل و علل کودک آزاری تا حد زیادی می تواند به والدین در پیشگیری از این اتفاق کمک کند. هر گونه رفتاری که باعث آزار کودک در هر بعدی از وجود او اعم از روحی، عاطفی، جسمی، جنسی و… شود را کودک آزاری تعریف می کنند. این رفتارها می تواند از جانب والدین، نزدیکان، معلمان و سایر افراد باشد. در این مبحث به توضیح شرایطی که منجر به کودک آزاری می شوند می پردازیم

علل کودک آزاری
می توان علل کودک آزاری را به طور کلی به چهار دسته کلی تقسیم کرد. اطلاع از این علل به شما کمک می کند تا علاوه بر محافظت از فرزندتان، به نکات تربیتی بیشتر اهمیت داده و فرزندتان را از این عوامل دور نگه دارید. در ادامه به ۴ علت اصلی کودک آزاری اشاره شده است.

علل کودک آزاری | شرایط خانوادگی
شرایط خانواده جزء مهم ترین عوامل کودک آزاری است که در ابعاد مختلف می تواند زمینه ساز این آسیب شود. این شرایط شامل موارد زیر است:

  • انزوا و عدم پشتیبانی از کودک: زمانی که کسی حضور ندارد که از کودک مراقبت کند، مانند خانواده هایی که یکی از والدین به دلیل طلاق یا فوت حضور ندارد، ازدواج دوم یکی از والدین و سایر موارد این چنینی.

در خانواده هایی که حمایت کافی از کودک صورت نمی گیرد. کودک بیشتر از هر کودک دیگری ممکن است در خطر کودک آزاری قرار داشته باشد. اهمیت خانواده در این زمینه بسیار به چشم می خورد.

  • استرس والدین : در خانواده هایی که به دلایل مختلف استرس در محیط خانواده بر روی والدین و کودک زیاد است احتمال کودک آزاری بیشتر وجود دارد؛ چرا که ممکن است بزرگ ترها تحت فشار بدرفتاری بیشتری با فرزندشان داشته باشند. (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استرس در کودکان کلیک کنید)
  • انتظارات غیر واقعی از کودک: نبود آگاهی از مراحل رشدی و نداشتن رفتار موثر والدین با کودک از جمله علل کودک آزاری می باشد که می تواند، شرایطی را برای کودک ایجاد نماید که دائما تحت فشار روحی قرار بگیرد.
  • نداشتن مهارت فرزند پروری : بسیاری از مواقع به خصوص رمانی که کودک آزاری از نوع روحی وروانی است است والدین از رفتارهای خود آگاه نیستند و نمی دانند که در حال وارد کردنچه آسیبی به فرزند خود هستند.
  • سایر علل کودک آزاری به دلیل شرایط خانوادگی : از دیگر عوامل خانوادگی می توان به طلاق، اعتیاد، تحصیلات والدین، جمعیت خانواده، بیماری های روانی ، جسمی و اختلافات خانوادگی اشاره کرد.

علل کودک آزاری | شرایط خود کودک
کودکانی که از نظر جسمی دارای ناتوانی هستند و نیاز به مراقبت های بهداشتی دارند احتمال اینکه مورد آزار قرار بگیرند، بیشتر است. در این موارد باید حمایت و مراقبت بیشتری از کودک صورت بگیرد. از جمله این ناتوانی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • معلولیت ذهنی : ناتوانی ذهنی ممکن است منجر به ناتوانی فرزند یا کودک در مراقبت از خود شود.
  • اختلالات کودکان : همچنین گاهی وجود برخی اختلالات روانی در کودک موجب می شود توسط دیگران بیشتر مورد خشونت قرار گیرند مانند زمانی که کودک بیش فعالی دارد و متاسفانه به دلیل عدم وجود برنامه تربیتی مناسب مشکلات او باقی می ماند و گاه بیشتر نیز می شوند.
  • کودکان با شرایط خاص : کودکان نامشروع و کودکان ناخواسته ای که والدین نگرش دیگری نسبت به فرزندشان دارند، چگونگی روابط والد فرزند می تواند احتمال بروز خشونت و کودک آزاری را بیشتر کند. نهایتا گاهی کودکان از نظر جسمی سالم هستند اما دشواری های رفتاری خاصی دارند و یا والدینشان آن ها را غیر طبیعی می دانند.
  • سایر علل کودک آزاری به دلیل شرایط کودک: بدخلقی، بی اختیاری ادرار یا مدفوع ، عادات غذایی نامناسب، ابتلا به بیماری های مکرر و در بعضی مواقع ظاهر فیزیکی بد و بد قیافه بودن و… از دیگر علل کودک آزاری به علت شرایط کودک است.

دلایل کودک آزاری | شرایط و فرهنگ جامعه
قوانین، فرهنگ، هنجارها و موقعیت جغرافیایی یک جامعه می تواند بر میزان جرائم و نوع خشونت در آن تاثیر بگذارد. در جوامعی که خشونت سازمان یافته مثل جنگ یا انواع آسیب های اجتماعی زیاد است و نابرابری های اجتماعی وجود دارد و همچنین در جوامعی که خشونت در سطح جامعه، رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی، مقبول است و قوانین مشخص و موثری در زمینه ی حمایت از حقوق کودکان وجود ندارد، میزان این پدیده بسیار بالاتر می باشد. عوامل دیگری چون شرایط اقتصادی، مشکلات محیط آموزشی، فقدان نظارت بر مراکز نگهداری کودک، ضعف در باور های دینی از جمله علل اجتماعی هستند که می توانند در ایجاد این معضل اجتماعی دخیل باشند.

فرهنگ جوامعی که کودکان و خانواده ها به دلیل ترس از دیدگاه افراد دیگر نمی توانند از فرد خطاکار شکایت کنند، میزان کودک آزاری را در آن جوامع بالا می برد.

دلایل کودک آزاری | افراد کودک آزار
افرادی که اقدام به کودک آزاری می کنند همیشه افراد بیمار روانی نمی باشند همانطور که تا اینجا ذکر شد عوامل متعددی می توانند در بروز این پدیده توسط افراد نقش داشته باشند. اما قابل ذکر است گاهی این اعمال توسط افرادی صورت می گیرد که خود دارای مشکلات و اختلالاتی هستند. ، اختلالات شخصیت ، اختلال در کنترل تکانه، سادیسمی ها و افرادی که خود در کودکی مورد آزار واقع شده اند به احتمال بیشتری به کودک آزاری دست می زنند.همچنین زمانی که کودک آزاری جنسی صورت می گیرد احتمال وجود کژکاری ها و نابهنجاری های جنسی در افراد سواستفاده گر بیشتر می شود.

پیشگیری از کودک آزاری
با وجود علل متعدد کودک آزاری والدین باید برای حفظ امنیت فرزندان خود اقدامات پیشگیرانه انجام دهند. والدین می‌توانند با استفاده از مشاوره کودک، راه ها و روش های صحیح آموزش جنسی کودک را بیاموزند. به این صورت کودکان یاد می گیرند که چگونه از خود در مقابل کودک آزاری و کودک آزاری جنسی محافظت کنند. همچنین خانواده ها با کاهش تنش و استرس خانه و حمایت کردن از کودک می توانند احتمال مورد آزار قرار گرفتن آنان را تا حد زیادی کاهش دهند. شکایت از افراد خاطی و پیگیری کردن آن می تواند تا حد زیادی شرایط را برای افرادی که تصمیم به کودک آزاری دارند سخت کند.

نویسنده این مطلب :

خانم خوش بیانی

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما