آگوست 6
بازدید : 1915
نظرات : بدون دیدگاه
آموزش مهارت نه گفتن به کودکان

اگر شما پدر یا مادری هستید که در برابر نه شنیدن از فرزندتان عصبانی می‌­شوید و پرخاش می­‌کنید، انتظار این را داشته باشید که در آینده کودک‌تان در محیط مدرسه و بعدها در زندگی مشترک‌ش به خاطر همین مسئله در برابر خواسته‌های غیرمعقول دچار بحران شود. کودک باید یادبگیرد که حق دارد، در برابر خواسته‌هایی […]

اگر شما پدر یا مادری هستید که در برابر نه شنیدن از فرزندتان عصبانی می‌­شوید و پرخاش می­‌کنید، انتظار این را داشته باشید که در آینده کودک‌تان در محیط مدرسه و بعدها در زندگی مشترک‌ش به خاطر همین مسئله در برابر خواسته‌های غیرمعقول دچار بحران شود. کودک باید یادبگیرد که حق دارد، در برابر خواسته‌هایی که به نظرش منطقی نیست نه بگوید. با این روش یادمی‌گیرد هم از خودش در برابر خواسته‌های دیگران حفاظت کند و هم اینکه می­‌آموزد نباید خواسته‌هایش را به کسی تحمیل کند. بهتر است به جای مجبور کردن کودک به کار موردنظرتان با او همفکری کنید.

با کودک‌تان حرف بزنید

از او بخواهید در مورد وقایع روزی که گذرانده با شما صحبت کند. در مورد موقعیت‌هایی که می­‌خواسته نه بگوید اما نگفته با اوصحبت کنید و چند راه حل را با هم برای موقعیت‌های این‌چنینی بررسی کنید.

خودتان هم نه بگویید!

کودک باید به موقع نه بشنود تا رفته رفته این مهارت مهم را در زندگی کسب کند. به جای اینکه خیلی زود خواسته‌ی فرزندتان را برآورده کنید یا حتی خواسته‌­اش را بی پاسخ بگذارید، خیلی قاطع نه بگویید و اجازه دهید واکنش منفی‌­تان را ببیند.

می‌توانید نه گفتن را با یک توضیح همراه کنید. مثلا در پاسخ به خرید لباس، می‎توانید بگویید الان وقتش نیست و به کودک اطمینان دهید که هر وقت به لباس نو احتیاج داشت، حتما او را به خرید می‎برید.

لبخند بزنید و نه بگویید

اگر کودک‎تان به شما خوراکی تعارف کرد و شما میل نداشتید، هیچ‎گاه از سر ترحم خودتان را مجبور به خوردن آن خوراکی نکنید، لبخند بزنید و بگویید میل ندارم! با این واکنش مناسب کودک یادمی‎گیرد که نه شنیدن به معنی زیرسوال رقتن شخصیتش نیست. همچنین می آموزد نه گفتن و نه شنیدن آسیبی به رابطه‎­اش وارد نمی‎کند. این کودک در سال‎های جوانی‎­اش به راحتی و بدون ترس از بهم خوردن رابطه‎­ی دوستانه‎اش، به تعارف دوستش برای سیگار کشیدن پاسخ منفی می‎­دهد.

حرف‎تان را عوض نکنید!

وقتی فرزندتان مدام خواسته‎­اش را تکرار می‎­کند به خاطر بی‎­حوصلگی یا ترحم، پاسختان را تغییر ندهید. در چنین شرایطی هرچندبار که لازم است به او نه بگویید و با مهربانی به او یاد دهید که تکرار خواسته‎­ی دیگران، نباید تصمیم­اش را تغییر دهد.

دیکتاتور بودن را فراموش کنید

اگر از آن دسته پدرها و مادرهایی هستید که فقط نه می­‎گویید و هیچ توضیح و دلیلی برای این کار به فرزندتان نمی‎­دهید، بهتر است دست نگه دارید. ممکن است کودک‎تان در برابر خواسته‎های شما مقاومت نکند ولی در آینده درباره‎ی موضوعاتی که با آنها مخالف است، نمی­‎تواند از خود دفاع کند یا از منطق و عقلش برای نه گفتن استفاده کند. بنابراین توصیه می‎­شود در کنار نه گفتن دلیل­‎تان را برای کودک‎تان توضیح دهید.

شرایط را تغییر دهید

برای اینکه تعداد دفعات نه گفتن به کودک­‎تان منطقی باشد، شرایط را تغییر دهید. مثلا اگر کودکتان نوپا است و نگران شکستن وسایل خانه هستید، به جای گفتن عبارتی مثل «نکن»، «بشین»، «دست نزن»، جای وسایل را تغییر دهید تا کودک بتواند آزادتر باشد و شما هم مدام در حال تذکر دادن نباشید.

نویسنده این مطلب :

جعفری

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما