آگوست 5
بازدید : 1655
نظرات : بدون دیدگاه
وقتی کودک پای تلویزیون می‌نشیند، وظیفه والدین چیست؟

به برنامه‌هایی که کودکان، دوست‌شان دارند و می‌بینند، دقت کنید. دست‌کم گاهی وقت‌ها، کنار فرزندان‌تان نشسته و با آن‌ها، تلویزیون ببینید. در این زمان، می‌توان با کودکان تعامل برقرار کرد. برنامه‌های تلویزیون، حتی اگر خوب هم باشند، باید محدود شده و کودک، فقط ساعت خاصی، اجازه تماشای تلویزیون را داشته باشد. بنابراین در زمان‌های تعیین‌شده‌ای، […]

به برنامه‌هایی که کودکان، دوست‌شان دارند و می‌بینند، دقت کنید. دست‌کم گاهی وقت‌ها، کنار فرزندان‌تان نشسته و با آن‌ها، تلویزیون ببینید. در این زمان، می‌توان با کودکان تعامل برقرار کرد.
برنامه‌های تلویزیون، حتی اگر خوب هم باشند، باید محدود شده و کودک، فقط ساعت خاصی، اجازه تماشای تلویزیون را داشته باشد. بنابراین در زمان‌های تعیین‌شده‌ای، آن را روشن و در زمان‌های خاصی، آن را خاموش کنید. یکی از زمان‌هایی که تلویزیون حتما باید خاموش باشد، هنگام صرف غذاست. متاسفانه، بسیاری از خانواده‌ها، سفره را پهن و هم‌زمان، تلویزیون را هم روشن می‌کنند. دقت داشته باشید که زمان غذا خوردن، هنگام تعامل اعضای خانواده با هم است و در این زمان‌ها، می‌توان با کودکان ارتباط برقرار کرد.

تلویزیون را به هیچ‌وجه، در اتاق فرزندتان نگذارید. بسیار دیده شده که خانواده‌ها با خرید یک تلویزیون جدید، تلویزیون قدیمی را در اتاق فرزندشان می‌گذارند. این کار درست نیست؛ زیرا نمی‌توانید هیچ نظارتی  بر برنامه‌هایی که کودک می‌بیند، داشته باشید.

وقتی برنامه‌ای، صحنه‌های خشن و پرخاش‌گرانه دارد یا رفتارهای جنسی را نشان می‌دهد، همان لحظه  تلویزیون را خاموش کنید و به فرزندتان بگویید که به‌دلیل خشونت نادرستی که در فیلم نمایش داده شده یا رفتاری که بازیگران داشتند و یک کار خصوصی بود،  تلویزیون را خاموش کردید. در این زمان کودک متوجه اشتباهاتی که در فیلم اتفاق افتاده می‌شود و آن‌ها را درست تلقی نمی‌کند.

برنامه‌هایی را که کودکان، مجاز به دیدن آن‌ها هستند یا از دیدن آن‌ها منع شده‌اند، برایشان مشخص کنید و علت مخالفت یا عدم مخالفت خود را هم توضیح دهید.

با کودکان‌تان درباره برنامه‌های تلویزیون صحبت کنید. نظرهای آن‌ها را بپرسید و نظرهای خود را برایشان بازگو کنید. سپس، بر نکته‌های مثبت آن برنامه، مانند احترام گذاشتن، دوستی، هم‌کاری و…، تاکید کرده و در مورد نکته‌های منفی فیلم نیز با او صحبت کنید تا مراقب باشد از آن‌ها الگوبرداری
نکند.

نویسنده این مطلب :

جعفری

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما