۴ نکته اساسی برای تغذیۀ دانش آموزان

این راهنما را بخوانید تا بدانید سالم‌ترین خوراکی‌ها برای فرزندتان کدامند؟ چطور می‌توان با تغذیه، به رشد ذهنی و جسمی کودک دانش‌آموز کمک کرد؟

یکی از دغدغه‌های والدین تغذیه بچه‌ها در مدرسه و خانه است. اگر جزو والدینی هستید که کوله‌ پشتی فرزندتان را با انواع کیک و کلوچه و آبمیوه پر می‌کنید، وقتش رسیده که در برنامه غذایی او تجدید نظر کنید. این راهنما را بخوانید تا بدانید سالم‌ترین خوراکی‌ها برای فرزندتان کدامند و چطور می‌توان با تغذیه، به رشد ذهنی و جسمی کودک دانش‌آموز کمک کرد.

 

۱. شروع روز با خوردنی‌های خوشمزه

صبحانه، مهم‌ترین وعده غذایی هر کسی، از کوچک تا بزرگ است. خوردن صبحانه برای یک دانش‌آموز، اما اهمیت بیشتری دارد، چون باعث می‌شود انرژی مورد نیاز مغز برای یادگیری کاملا به‌موقع فراهم شود و بدن برای نیاز‌های خود به منابع ذخیره‌شده‌ای که باید صرف رشد جسم شود، مراجعه نکند.

 

با این حال بچه‌هایی که باید صبح زود بیدار شوند و به مدرسه بروند خیلی‌وقت‌ها برای صبحانه خوردن بدقلقی می‌کنند. اگر می‌خواهید فرزندتان سالم باشد و در درس‌هایش موفق شود، به هیچ‌وجه زیر بار صبحانه نخوردن او نروید. صبحانه سالم، صبحانه‌ای است که شامل پروتئین، قند طبیعی و ویتامین باشد.

 

تا حد ممکن در صبحانه جایی برای مربا، کره و شکلات صبحانه و خامه نگذارید. نان و پنیر و گردو، عسل و آبمیوه طبیعی که خودتان سر صبح گرفته‌اید، کمی میوه، تخم‌مرغ نیمرو یا آب پز با دورچین سبزیجات، املت قارچ و گوجه‌ فرنگی و یک لیوان شیر صبحانه‌ای بسیار کامل و مفید است.

 

اگر فرصت ندارید صبح‌ها چنین صبحانه‌ای آماده کنید، شب قبل مقدمات را فراهم کرده و صبح فقط آن‌ها را همراه فرزندتان میل کنید. خوردن صبحانه خواب آلودگی کودک را کم‌کرده و به فعالیت‌های بدنی‌اش کمک می‌کند. در عوض صبحانه نخوردن باعث افت قند، کاهش هوشیاری، کاهش یادگیری و از بین رفتن قوای جسمی و ایمنی بدن او می‌شود.

 

اگر فرزندتان خیلی برای صبحانه خوردن مقاومت کرد، با او شرط کنید که تا یک لیوان شیر داغ را جلوی خودتان سر نکشیده نمی‌تواند از خانه خارج شود، اما می‌تواند بعد از خوردن شیر، صبحانه‌اش را با خود ببرد و در سرویس یا پیش از شروع کلاس بخورد.

 

بگذارید یک نکته مهم را همین جا بگوییم. همانقدر که نخوردن صبحانه مضر است، زیادخوردن آن هم می‌تواند باعث آسیب شود. صرف صبحانه سنگین، چرب، پر از مواد قندی و… فرایند یادگیری را مختل می‌کند و بخش اعظم انرژی بدن متوجه دستگاه گوارش برای هضم و جذب مواد غذایی شده و حالت رخوت و کسالت صبحگاهی به کودک می‌دهد. در نتیجه یادگیری را در فرزندتان مختل می‌کند.

 

۲. عصرانه را فراموش نکنید

وقت انجام تکالیف در خانه، بچه‌ها نیاز به تجدید قوا با خوراکی‌های سالم و قندی دارند. دو عدد خرما با شیر، ۲ تا ۳ واحد میوه، ساندویچ نان و پنیر یا غذا‌های سبکی مثل پوره سیب‌زمینی یا تخم مرغ آب‌پز با گوجه و خیار گزینه‌های بسیار خوبی برای عصرانه هستند. آجیل و میوه خشک هم به شرطی که کمتر از یک مشت باشند، برای تأمین انرژی عصر مفیدند.

 

به این ترتیب فرزند شما هم تکالیفش را با تمرکز و آمادگی ذهنی بیشتری انجام می‌دهد و هم برای وعده شام می‌تواند غذایی سبک بخورد و راحت بخوابد. یادتان باشد که شام باید تا حد ممکن سالم و سبک، اما مغذی باشد تا خواب کودکتان را خراب نکند و صبح بتواند پرانرژی و راحت بیدار شده و اشتهای کافی برای صبحانه‌خوردن داشته باشد. اگر شام را دیر بخورید یا در وعده شام از غذا‌های سرخ‌کرده، چرب، سنگین و پر کالری استفاده کنید، روز بعد فرزندتان کسل خواهد بود و احتمالا در مدرسه هم با آمادگی کافی حاضر نمی‌شود.

 

۳. میان‌وعده‌ای سالم و مفید

خوراکی‌های صنعتی مثل کیک و بیسکوئیت و شیرکاکائو نه‌تن‌ها سالم نیستند که باعث چاقی و افزایش ناگهانی قند خون می‌شوند. حتی تحقیقات نشان داده که این خوراکی‌ها در بروز یا تشدید اختلال بیش فعالی، کمبود توجه و تمرکز (ADHD) هم مؤثرند. از چیپس و پفک و سوسیس و کالباس حرفی نمی‌زنیم، چون می‌دانید که بدترین میان وعده‌ها در مدرسه همین‌ها هستند که نه‌تن‌ها سودی به کودک نمی‌رسانند بلکه سلامتی او را هم تهدید می‌کنند.

 

بهترین میان‌وعده‌ای که می‌توانید به فرزند دلبندتان بدهید تا در زنگ تفریح‌ها بخورد، میوه و ساندویچ‌های خانگی (مثل ساندویچ مرغ، نان و پنیر و گردو، ساندویچ تخم مرغ، کوکو، کتلت و…) است. می‌توانید برای آنکه فرزندتان اشتیاق بیشتری به خوردن این خوراکی‌ها داشته باشد، آن‌ها را با نان تست یا با مخلفات مورد علاقه‌اش تهیه کنید. یک مشت آجیل یا میوه خشک مثل مویز، برگه زردآلو و… هم میان‌وعده بسیار خوبی است که هم مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز کودک را تأمین می‌کند و هم انرژی او را.

 

بهتر است میان‌وعده‌ها را در ظرفی مناسب سن و سال کودک بگذارید و با سلیقه تزیین کنید تا اشتیاق او به خوردنشان بیشتر شود. بهترین نوشیدنی برای میان‌وعده فرزند شما هم شیر است. اگر با شیر میانه خوبی ندارد، برای او شیر کاکائو، شیر خرما یا شیرقهوه خانگی و کم‌شیرین درست کنید و در قمقمه‌اش بریزید. البته به شرطی که هوا سرد باشد و شیر خراب نشود. هرگز آبمیوه‌های صنعتی را به‌عنوان میان‌وعده در کیف فرزندتان نگذارید که جز قند هیچ‌چیز دیگر به بدن فرزندتان نمی‌رسانند.

 

۴. یک ناهار تپل در خانه یا مدرسه

اگر فرزندتان ناهار‌ها را در خانه کنار شما می‌خورد، خوش‌شانس هستید، چون در آن صورت می‌توانید نظارت بیشتری روی تغذیه او داشته باشید. اما اگر ناهار را در مدرسه می‌خورد و شما مسئول تهیه ناهار او هستید، بهتر است غذایی مقوی و وعده‌ای پر و پیمان برای ناهار کودکتان درنظر بگیرید.

 

غذا‌های برنجی بهترند در وعده ناهار صرف شوند تا شام. این وعده همچنین بهتر است شامل گوشت و مواد پروتئینی باشد و با ماست یا سالاد همراه شود. حتما از ظرف‌های مناسب این کار استفاده کنید تا در تهیه ناهار فرزندتان محدودیت نداشته باشید.

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما