می 1
نویسنده : افسر اسدیان
بازدید : 2697
نظرات : بدون دیدگاه
اهمیت کلاسهای آمادگی برای بارداری و زایمان

آموزش های دوران بارداری و برگزاری کلاس های آمادگی برای زایمان راهی مناسب برای افزایش خودباوری زنان است.

بارداری و زایمان یک فرآیند طبیعی است که به دنبال آن مادر دچار تغییرات جسمی و روحی می شود که در صورت حمایت این دوران بدون عارضه سپری خواهد شد. این در حالی است که اگر مادر حمایت نشود این تغییرات می تواند اثرات نامطلوبی بر روی مادر و جنین بگذارد. عدم آگاهی و ترس از ناشناخته های دوران بارداری باعث ایجاد اضطراب در مادران می شود که با افزایش ترشح هورمون های استرس، احتمال زایمان زودرس، عدم پیشرفت زایمان و تولد نوزاد کم وزن بیشتر می شود.

 

آموزش های دوران بارداری و برگزاری کلاس های آمادگی برای زایمان، راهکار مناسبی برای ایجاد احساس خودباوری در مادر باردار، پیشگیری از سزارین غیر ضروری، کاهش ترس و درد زایمان و تمایل به انجام زایمان طبیعی و فیزیولوژیک است. همچنین مادر باردار با شرکت در کلاس های آمادگی برای زایمان به انجام زایمان به روش طبیعی تمایل بیشتری پیدا می کند.

 

در واقع شرکت در کلاس های آمادگی برای زایمان و بهره مند شدن از آموزش های دوران بارداری باعث کاهش تقاضای سزارین و تمایل به انجام زایمان طبیعی می شود. بنابراین با اطلاع رسانی و افزایش آگاهی مادران، می توان آن ها را به انجام زایمان طبیعی تشویق کرد.هدف نهایی این کلاس ها بهبود سبک زندگی در بارداری، حین زایمان و تولد نوزاد است که برپایه حفظ حقوق طبیعی مادر و جنین استوار است.

 

شرکت در این کلاس ها منجر به از بین رفتن درد زایمان نخواهد شد، زیرا طبیعت زایمان درد است. اما آموزش ها به مادر کمک می کند تا بارداری سالم تر و با عارضه کمتری داشته باشد. ضمن این که مادر باردار با کسب مهارت های خود مراقبتی و مدیریت ذهن و جسم قادر خواهد شد تا از پویایی جسمی و روانی برخوردار شود. همچنین با ذهنیت مثبتی که مادر از درد زایمان کسب خواهد کرد نگرانی های وی در بارداری کاهش یافته و در مهم ترین تجربه زندگی خود نقش فعال خواهند داشت.

 

اصول کلاس شامل دادن اطلاعات دقیق به منظور کاهش ترس و اضطراب، یادگیری تکنیک های ریلکسیشن، کنترل عضلات، تکنیک تنفس و ایجاد یک محیط آرام و حمایت کننده از مادر است.

 

اهداف کلاس های آمادگی برای زایمان شامل دادن اطلاعات به منظور کاهش استرس و هیجان، افزایش اطلاعات درمورد برنامه های مراقبتی و بهداشتی دربارداری، زایمان و نگهداری کودک، کاهش اضطراب و اصلاح تفکرات نادرست و کسب مهارت برای مقابله با درد، آموزش مهارت های عصبی و عضلانی، کمک به مادر برای کاهش و کنترل درد با حداقل استفاده از دارو، کاهش مصرف دارو در مرحله قبل از شروع زایمان و زایمان، افزایش اعتماد به نفس، مستحکم کردن ارتباط اعضای خانواده، آماده کردن پدر و اعضای خانواده، تطابق مناسب با دوره پس از زایمان، آموزش روش های تنظیم خانواده، کمک به والدین برای کسب تجربه خوشایند و شیردهی موفق است.

 

کلاس های آمادگی برای زایمان مرتبط با اهداف، ساده و قابل فهم بوده و تاکید بر عوامل روحی، رفتارها و نقش والدی دارد. مکان برگزاری کلاس ها شامل مراکز بهداشتی دولتی، بیمارستان ، زایشگاه و مرکز مشاوره خدمات مامائی خصوصی است.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما