بازی درمانی، بهترین درمان اتیسم

اتیسم یک اختلال تکاملی و رشد مغزی است که تظاهرات آن قبل از ۳۰ سالگی بروز می‌کند. به طور کلی اتیسم شامل دو قسمت ارتباط زبانی و ارتباط غیر کلامی است یعنی کودک باید به صورت طبیعی در برخورد اجتماعی اول نگاه کند بعد واکنش‌های هیجانی مانند خندیدن، گریه کردن، خجالت کشیدن نشان دهد. کودک […]

اتیسم یک اختلال تکاملی و رشد مغزی است که تظاهرات آن قبل از ۳۰ سالگی بروز می‌کند. به طور کلی اتیسم شامل دو قسمت ارتباط زبانی و ارتباط غیر کلامی است یعنی کودک باید به صورت طبیعی در برخورد اجتماعی اول نگاه کند بعد واکنش‌های هیجانی مانند خندیدن، گریه کردن، خجالت کشیدن نشان دهد. کودک در حالت طبیعی باید هیجانات خود انگیز داشته باشد یعنی بتواند پدر و مادرش را شاد و گاهی خود را برای آن ها لوس کند و هیجانات متقابل مانند خندیدن در مقابل خندیدن و صحبت کردن در مقابل صحبت کردن داشته باشد این در حالی است که کودکان مبتلا به اتیسم این واکنش‌ها و هیجانات را ندارند.

 

علت اصلی اتیسیم شناخته شده نیست اما زمینه ارثی و ژنتیکی در آن می‌تواند دخالت داشته باشد، صحبت کردن کودکان اتیسم دارای اختلال است آن ها به خوبی نمی‌توانند حرف بزنند یا آن هایی که خوب حرف می‌زنند موقع حرف زدن با طرف مقابل ارتباط چشمی برقرار نمی‌کنند و فرد مقابل گمان می‌کند کودک با خود و برای خودش حرف می‌زند.

 

برخی از کودکان اتیسم دارای حرکات تکراری و نامنظم مانند حرکت دست‌ها، چرخیدن، بالا و پایین پریدن، جیغ کشیدن و … هستند که غیرعملکردی انجام می‌دهند و گاهی برای لذت شخصی و گاهی برای تنش‌های درونی از این مکانیسم استفاده می‌کنند.

 

درمان به گونه‌ای است که خود علائم با افزایش سن کودک رو به بهبود می‌رود اما یک کودک اتیسم دو ساله روابط اجتماعی خیلی ضعیف‌تر از یک کودک دو ساله طبیعی دارد. علائم اتیسم با افزایش سن رو به بهبود می‌رود و بهترین درمان اتیسم در قالب بازی درمانی انجام می‌شود. درمان کودکان اتیسم به صورت آموزش اصول رفتاری در قالب بازی درمانی اجرا می‌شود که برای کودکان زیر ۳ سال ۳۰ ساعت در هفته و برای کودکان بالای ۳ سال ۴۰ ساعت در هفته کاردرمانی و گفتاردرمانی است.

 

برای کودکان اتیسم که علائم همراه مانند بیش فعالی، پرخاشگری، اختلالات خلقی، اضطراب و افسردگی دارند از دارو نیز استفاده می شود بهبود کودک اتیسم با درمان بستگی به این دارد که پزشک چقدر خوب با کودک بازی کند بیشتر کودکان نزدیک به حد نرمال می رسند، اما به حد نرمال نمی رسند.

 

درمان اتیسم به اصول فرزندپروری خاص نیز نیاز دارد خانواده باید ساختار خانه خود را اصلاح کند اتاق و خانه ای که کودک اتیسم در آن زندگی می کند باید حداقل چیزها را داشته باشد ما به والدین نیز تکلیف می دهیم تا در منزل با کودک اتیسم خود آن را انجام دهند.

 

تشخیص اتیسم زیر سن ۶ ماهگی بسیار سخت است، اما از سن شش ماهگی آسان‌تر می‌شود، وجود حرکات پرپر کردن، دست و بال زدن های زیاد، عدم ارتباط چشمی با والدین و عدم واکنش های هیجانی مانند نخندیدن در مقابل خندیدن تاخیر تکاملی مانند نشستن و راه رفتن به موقع می تواند عواملی از وجود اتیسم باشد که حتما باید برای قطعی شدن به روانپزشک مراجعه کرد.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما