استقلال فردی با «بپرس، بگو، انجام بده»

والدین ضمن این که مقداری از خصایص خود را به فرزندانشان به طور موروثی منتقل می کنند، باید بکوشند شخصیت آن ها را طوری شکل دهند که آنان به آسودگی با محیط اطراف و مردم اجتماع خویش سازگاری بیابند و در زندگی روزمره خود دچار مشکلات اساسی نباشند؛ البته این موضوع حائز اهمیت است که […]

والدین ضمن این که مقداری از خصایص خود را به فرزندانشان به طور موروثی منتقل می کنند، باید بکوشند شخصیت آن ها را طوری شکل دهند که آنان به آسودگی با محیط اطراف و مردم اجتماع خویش سازگاری بیابند و در زندگی روزمره خود دچار مشکلات اساسی نباشند؛ البته این موضوع حائز اهمیت است که از یک پدر و مادر دارای شخصیت متعادل اجتماعی انتظار می رود فرزند را از مراحل اولیه تولدش چنان پرورش دهند که در تمام مراحل زندگی دارای شخصیتی انسانی و روحیه متعادل روانی باشد. کودکان را از طریق روش «بپرس، بگو، انجام بده» به داشتن استقلال فردی تشویق کنید…

 

  • حدود سنی پیشنهادی: ۳ تا ۷ سال

بسیاری از والدین سعی می کنند کودکان خود را تشویق کنند تا هر چه زودتر پاره ای از کارها را خود به تنهایی انجام دهند. برای مثال لازم است آنان نحوه لباس پوشیدن و درآوردن، برای مدت کوتاهی تنهایی بازی کردن، مسواک زدن و…. را یاد بگیرند. به محض آماده بودن کودکان باید آنان را در فراگیری این مهارت ها تشویق کرد. متاسفانه به نظر می رسد که همه کودکان برای یادگیری این مهارت ها انگیزه ندارند و مشتاق و خواهان فراگیری نیستند. بنابرابن تلاش ما برای کمک به آن ها بی نتیجه و کاملا مایوس کننده است.

 

روش «بپرس، بگو، انجام بده» به کودک کمک می کند تا در انجام دادن مهارت های مراقبت از خود و بهداشت فردی به استقلال برسد. می توانید از این شیوه در ارتباط های روزمره خود با کودک استفاده کنید و درست از زمانی که کودک قادر به درک حرف ها و صحبت های ابتدایی می شود (از ۱۲ ماهگی) آن را به کار گیرید.

 

۱. همه چیز را آماده کنید

از قبل هر چیزی را که لازم دارید آماده کنید، از قبیل لباس ها، مسواک و خمیر دندان. به این ترتیب دیگر لازم نیست کودک مدتی را صبر کند تا شما به دنبال اشیای گم شده بگردید.

 

۲. توجه کودک را جلب کنید

به چشمان کودک نگاه کنید، لبخند بزنید و سعی کنید شاد و آرام باشید. اگر دستپاچه شوید و سراسیمه به طرف کودک بروید، یا برعکس تعلل کنید، کودک این فشار را احساس می کند. هدف کلی این است که یادگیری را برای کودک مبدل به سرگرمی و تفریح کنیم.

 

۳. بپرس

از کودک سوال کنید که ابتدا باید چه کار کرد. «وقتی می خواهیم مسواک بزنیم، چه کاری را باید اول از همه انجام بدهیم؟»، «وقتی می خواهیم لباس هایمان را در بیاوریم، از کجا شروع کنیم؟» و… کودک باید درباره تربیت درست و سلسله مراتب انجام دادن کار فکر کند و بنابراین احساس کند که از عهده آن کار برمی آید و آن را در اختیار خود دارد.

 

۴. اگر کودک پاسخ صحیح داد

پس از شنیدن پاسخ درست از کودک، آن پاسخ درست را تکرار کنید. یک راه نشان دادن بازخورد مثبت نسبت به کودک و تشویق پیشرفت تکلم کردن در او، تکرار حرف های اوست. «بله درست است. اول باید کفش هایت را در بیاوری. آفرین پسر خوب.»

 

۵. بگو

اگر کودک پاسخ درستی نداد با روی خوش به او بگویید چه کار کند. «اول کفش هایت را در بیاور. به من نشان بده چطور کفش هایت را در می آوری.»

 

۶. اگر کودک اطاعت کرد

زمانی که کودک اطاعت کرد و کار را انجام داد، او را به خاطر موفقیت در انجام دادن کار تحسین کنید. به یاد داشته باشید که بازخورد یا کنش متقابل شما در قبال انجام دادن کار بسیار مهم است. «آفرین دختر خوب. همه را خودت به تنهایی انجام دادی.»

 

۷. انجام بده

اگر کودک همچنان نتوانست آن کار را انجام دهد، سعی کنید خودتان حرکاتی را که کودک باید انجام دهد به او نشان دهید و همه موارد مورد نیاز را برای او شرح دهید.

 

۸. بازخورد مثبت نشان دهید

هنگامی که کار به پایان رسید، با توصیف کاری که کودک با موفقیت انجام داده از او تعریف و تمجید کنید. «آفرین، عالی است. خودت به تنهایی توانستی کفش هایت را دربیاوری.»

 

۹. مراحل را تکرار کنید

برای انجام دادن هر قسمت از کار تا پایان آن، شش مرحله فوق را تکرار کنید. برای مثال هنگامی که می خواهید به کودک نحوه لباس درآوردن را یاد بدهید، باید این شش مرحله را برای درآوردن کفش ها، سپس بلوز و شلوار و الی آخر انجام دهید.

 

۱۰. به تدریج از کمک های خود کم کنید

هنگامی که کودک بر همه مراحل لازم تسلط و مهارت کافی پیدا کرد، می توانید از مقدار کمک خود به او کمک کنید. با استفاده از این روش مهم ولی ساده، می توان انواع و اقسام مهارت های گوناگون از قبیل مرتب کردن اتاق خواب، دوچرخه سواری، نگهداری از حیوانات، خیاطی و آشپزی را به کودکان آموزش داد.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما