ژانویه 2
بازدید : 1000
نظرات : بدون دیدگاه
تأثیر ساعت خواب مادر بر کودک

خواب نقش مهمی در سلامت بزرگسالان و کودکان دارد. خواب کوتاه و کم‌کیفیت ممکن است سلامت روان، یادگیری، حافظه و پیشرفت تحصیلی در کودکان را تحت تأثیر قرار دهد. خواب کودکان با بی‌خوابی مادر مرتبط است. اگر مادران از علائم بی‌خوابی رنج می‌برند، کودکان آن ها نیز اغلب خواب خوبی ندارند. کودکانی که مادران آن […]

خواب نقش مهمی در سلامت بزرگسالان و کودکان دارد. خواب کوتاه و کم‌کیفیت ممکن است سلامت روان، یادگیری، حافظه و پیشرفت تحصیلی در کودکان را تحت تأثیر قرار دهد. خواب کودکان با بی‌خوابی مادر مرتبط است. اگر مادران از علائم بی‌خوابی رنج می‌برند، کودکان آن ها نیز اغلب خواب خوبی ندارند. کودکانی که مادران آن ها علائم بی‌خوابی دارند، خوابشان کمتر است و زمان کمتری در خواب عمیق هستند، بر روی الگوی خواب کودک خود اثر می گذارند. با این حال این ارتباط با خواب پدرها وجود ندارد. چرا که رفتار خواب مادر تاثیر بیشتری بر روی کودک دارد.

 

مکانیزم‌های متعددی می‌تواند ارتباط بین والدین و کودکان را تعیین کند. اول این که کودکان ممکن است از والدین خود عادات خواب را یاد بگیرند، دوم آنکه عملکرد ضعیف خانواده می‌تواند بر خواب والدین و کودکان تاثیر بگذارد، برای مثال، درگیری خانوادگی منجر به خواب ضعیف در آن ها می‌شود. سوم این که تلاش برای داشتن خواب خوب و با کیفیت می‌تواند نتیجه برعکس داشته باشد. روشن است که کمبود خواب به‌ دلیل ورود یک بچه به دنیای شما، تقریبا می‌تواند به بیماری بی‌خوابی تبدیل شود و یا مشکلات دیگری مثل خمیازه کشیدن، اضطراب، بی حوصلگی و عصبانیت را در هر مکانی به دنبال داشته باشد.

 

یک خواب کوتاه در هر ساعتی از روز می‌تواند جبران خواب از دست رفته شما در یک دوره بی‌خوابی باشد. وقتی مدت طولانی در بی‌خوابی به سر برده‌اید، سرانجام چشم‌ها سنگین می‌شود و مغز می‌خواهد خواب عمیق را تجربه کند. در این حالت شما نسبت به خوابی نرمال، زمان بیشتری را در خواب عمیق و در دوره خواب دیدن بسر می‌برید. دو تا سه ساعت بیشتر خوابیدن در آخر هفته‌ها هم می‌تواند مفید باشد. اما اجازه ندهید که این بیشتر خوابیدن از حد بگذرد. بیش از اندازه خوابیدن خود می‌تواند شروع سیکل کاملا جدی بی‌خوابی شود، چرا که دیگر برای خواب شبانه خسته نخواهید بود.

 

از خوردن وعده غذایی سنگین پیش از خواب پرهیز کنید، وظایف و کارهایی که پر‌استرس هستند را در شب انجام ندهید، دو یا سه ساعت قبل از خواب ورزش نکنید (البته این کار در اول روز، بسیار مفید است)، از خوردن کافئین در زمان خواب پرهیز کنید و فراموش نکنید که یک لیوان شیر گرم، کمک خوبی برای به خواب رفتن است. اتاق خواب شما باید ساکت و تاریک باشد و دمای آن هم باید به صورتی باشد که شما را به خوابیدن تشویق کند. برای پنجره اتاقتان از سایبان یا هر چیزی که باعث می‌ شود نور کمتری وارد شود استفاده کنید؛ حتی ساعت‌های شبرنگ دار را از خودتان دور کنید.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما