ژانویه 2
بازدید : 1956
نظرات : بدون دیدگاه
خرید بیش از حد اسباب بازی

امروزه نوع اسباب بازی ها و سرگرمی های کودکان تغییر کرده است. اتاق کودکان به فروشگاه اسباب بازی شبیه شده که کودک با هیچ کدام آن ها راضی نمی شود و اسباب بازی ها فقط برای چند ساعت می تواند کودک را خوشحال کند. داشتن تعداد زیادی اسباب بازی می‌تواند برای کودکان بد باشد. ممکن […]

امروزه نوع اسباب بازی ها و سرگرمی های کودکان تغییر کرده است. اتاق کودکان به فروشگاه اسباب بازی شبیه شده که کودک با هیچ کدام آن ها راضی نمی شود و اسباب بازی ها فقط برای چند ساعت می تواند کودک را خوشحال کند. داشتن تعداد زیادی اسباب بازی می‌تواند برای کودکان بد باشد. ممکن است والدین تاکنون چندین بار به این مسئله شک کرده باشند. زمانی که می خواهید برای کودک دلبندتان اسباب بازی جدیدی بخرید، دقت کنید که مناسب سن کودک تان باشد و خیلی گران قیمت و لوکس نباشد تا او بتواند با آن بازی کند.

 

کودکانی که اسباب بازی‌های بی شماری در اختیار دارند، از زمان بازی خود به درستی لذت نمی‌برند و در بیشتر مواقع بی قراری می‌کنند. زمان‌هایی که کودکان با اسباب بازی کمتری باز می‌کند بسیار خلاقانه‌تر عمل می نماید.  والدین، مدارس و مهد کودک‌ها باید بیشتر اسباب بازی‌ها را از دسترس کودکان خارج کنند و فقط تعداد کمی را در اختیار آن‌ها قرار دهند و مرتبا آن‌ها را تغییر دهند، در این صورت بسیار جذاب‌تر خواهند بود.

 

در دوران کودکی، کودکان مهارت انجام کار‌های فراوانی را فرا می‌گیرند، بله، ممکن است به خوبی تسلط کافی در کنترل سطح بالاتری از توجه را نداشته باشند. در نتیجه، تمرکز آنان می‌تواند توسط عوامل منحرف کننده در محیط اطراف به سادگی مختل شود. وجود بیش از حد اسباب بازی‌ها حواس پرتی ایجاد می‌کند. کودک نو پا با مشاهده یک اسباب بازی نمی‌تواند تمامی جنبه‌های آن را درک کند و هنگامی که تعداد اسباب بازی‌ها افزایش می‌یابد زمان کمتری را برای کشف آن اختصاص می‌دهد.

 

هنگامی که کودکان اسباب بازی‌های فراوانی داشته باشند، به طور طبیعی از آن‌ها کمتر مراقبت خواهند کرد و ارزش اسباب بازی را به خوبی درک نمی‌کنند، و همیشه یک جایگزینی برای آن‌ها در نظر می‌گیرند. محدود کردن تعداد اسباب بازی‌ها می‌تواند آن‌ها را در حل مسائل زیرک‌تر کند. در این وضعیت، خلاقیت و زیرکی در استفاده با یک وسیله می‌تواند به حداکثر نقطه ممکن خود برسد.

 

خرید بیش از اندازه اسباب بازی ها موجب می شود کودکان با هیچ کدام شاد و خوشحال نشوند. یکی از بزرگ ترین فعالیت های کودک، بازی کردن است. بازی استعدادهای کودک را شکوفا می کند، هوش و قوای فکری او را به کار می اندازد و تقویت می کند. عواطف و احساسات اجتماعی کودک را می سازد و او را به سوی زندگی اجتماعی سوق می دهد.

.

یک پدر و مادر آگاه باید برای کودک خویش اسباب بازی های فکری بخرند تا هوش و قوای فکری او را تقویت کند و همچنین برای او اسباب بازی هایی را بخرد که جنبه فنی داشته باشد که او بتواند آن ها را خراب و دوباره درست کند. یعنی بر اسباب بازی خود مسلط باشد و به این طریق بر تجربه و شناخت خود بیفزاید، این قبیل اسباب بازی ها فکر کودک را به کار می اندازد و او را در آینده به سوی فعالیت های مفید اجتماعی سوق می دهد. کودک دلبندتان را تشویق کنید تا با اسباب بازی هایش بازی کند، وقتی کودک مشغول بازی کردن می شود، به طور غیرمستقیم بازی او را زیر نظر بگیرید و کودک را راهنمایی کنید، تا از مهارت ها و تجربیات شخصی خود در بازی استفاده کند.

 

  • مثال:

اگر شما برای کودک خود یک ماشین برقی یا یک اسباب بازی گران قیمت و لوکس بخرید، کودک شما فقط به آن اسباب بازی نگاه می کند، می خندد و دیگر هیچ. چرا که این گونه اسباب بازی ها فقط جنبه تزئینی دارند. یا اگر برای او یک بازی رایانه ای بخرید، کودک طبق دستوری که در بازی آمده است، بازی خواهد کرد و هیچ گونه کار خلاقانه ای انجام نخواهد داد چرا که فقط طبق دستورالعمل بازی کرده است.

 

در نتیجه نه فکرش را به کار انداخته و نه چیزی یاد گرفته است. شما والدین عزیز بهتر است به جای خریدن یک ماشین برقی یا هر اسباب بازی گران قیمت دیگری، برای کودک دلبندتان بازی های فکری، پازل، خمیر بازی یا یک دفتر نقاشی با یک جعبه مداد رنگی بخرید و از کودک دلبندتان بخواهید تا با آن ها یک نقاشی زیبا بکشد یا با خمیر بازی اشکال مختلفی را درست کند و با آن ها بازی نماید، با این روش کودک کار و هنر را یاد می گیرد. بنابراین والدین می توانند استعدادها و توانایی های کودک خویش را شناسایی و سپس شکوفا کنند.

 

اگر برای او ماشین خریدید، از او سوال کنید با این ماشین چکار می کنند؟ او بعد از کمی فکر کردن جواب خواهد داد ماشین برای مسافر بردن یا برای سفر کردن است. بعد از توجه به این مطلب دیگر در کارش دخالت نکنید چرا که کودک خودش به فکر می افتد که مسافر سوار کند یا به مسافرت برود.

 

اگر ماشین یا هر اسباب بازی دیگر کودک عیب و نقص پیدا کرد، کودک را تشویق و راهنمایی کنید تا خودش آن عیب را بر طرف کند و ماشین را به راه بیندازد و به مسافرت خیالی خود ادامه بدهد. به طور کلی در حل مشکلات به طور غیرمستقیم حضور داشته باشید و بیشتر کودک را تشویق و راهنمایی کنید تا هم اعتماد به نفس پیدا کند و هم به طور خلاقانه فکرش را به کار اندازد.

یک عروسک برایش بخرید و یک تکه پارچه در اختیارش بگذارید تا برای عروسکش لباس بدوزد البته با راهنمایی شما، بعد کودک لباس جدید را تن عروسکش می کند، به او غذا می دهد و صورت عروسکش را تمیز می کند، و… در نتیجه کودک با عروسکش بازی کرده است اما یک بازی مفید و سازنده.

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما