دسامبر 4
بازدید : 1009
نظرات : بدون دیدگاه
هدف کودک از دروغ گفتن

کودک درکی از مفهوم دروغ به عنوان عبارت فریب دهنده و به منظور گمراه کردن دیگران ندارد. همچنین کودک تمام اشتباهات را دروغ قلمداد کرده و تشخیص نمی­‌دهد که گفته یک شخص به دلیل عدم آگاهی از واقعیت، دروغ نیست و فقط اشتباه است. کودک بین ۷-۵ سالگی تفاوت بین عمل عمدی و اشتباه غیرعمدی […]

کودک درکی از مفهوم دروغ به عنوان عبارت فریب دهنده و به منظور گمراه کردن دیگران ندارد. همچنین کودک تمام اشتباهات را دروغ قلمداد کرده و تشخیص نمی­‌دهد که گفته یک شخص به دلیل عدم آگاهی از واقعیت، دروغ نیست و فقط اشتباه است. کودک بین ۷-۵ سالگی تفاوت بین عمل عمدی و اشتباه غیرعمدی را درک می‌­کند، اما قادر به تمایز بین این دو نیست و هر دو را دروغ می‌­داند. کودک از حدود ۷سالگی کم کم اشتباه غیرعمد را از دروغ تشخیص می‌­دهد ولی طبق مراحل رشدی در حدود ۱۱-۱۰ سالگی دروغ را چیزی می­‌داند که حقیقت ندارد.

 

کودکان تا حدود ۶ سالگی درک انتزاعی ندارند و فقط ۱۸٪ کودکان ۶ ساله تفاوت بین داستان­ های واقعی و تخیلی را درک می‌کنند، کودکان از حدود ۱۰سالگی می­‌توانند فرق بین دروغ و راست را متوجه شوند. آن ها همچنین از حدود ۱۲ سالگی می‌ فهمند اگر حقیقت را نگویند، نمی‌توانند اعتماد اطرافیان را جلب کنند. بنابراین کودکان در مراحل رشدی مختلفی که قرار دارند که نمی­‌توانند بین تخیل و دروغ فرق بگذارند و به علت عدم آگاهی والدین، حرف­ های آنان دروغ برداشت می ­شود.

 

کودکان معمولاً کارتون­ های زیادی می‌­بینند، بازی می­‌کنند، به محیط بیرون از خانه توجه زیادی می‌کنند، سپس در ذهنشان دنیای خیالی زیبایی می‌­سازند، گاهی خود را جای شخصیت اصلی کارتون می­‌گذارند. آن ها همچنین گاهی خود را در نقش پدر و مادر می‌بینند، گفتار و رفتار آن­ ها را تکرار می‌­کنند و این دنیای ذهنی را برای والدین تعریف می­‌کنند. برای مثال زمانی که کودک می‌گوید: «من فیلم خریدم»، والدین گمان می‌کنند کودک دروغ می­‌گوید، در حالی که او فقط خواسته­ ایی را که دارد و در دنیای ذهنی خود آن را انجام داده است بیان کرده و قصد دروغ­گویی ندارند.

 

همزمان با افزایش سن، کودک کم کم از فضای ذهنی خود ساخته خارج شده و دروغگویی به دلایل متفاوتی شروع می­‌شود، دروغگویی در کودکان دلایل متنوعی دارد که والدین با آشنایی با این دلایل می­‌توانند در فرزند خود علت دروغگویی را پیدا کرده و قبل از تثبیت این رفتار، آن را از بین ببرند.

 

ترس از تنبیه والدین از مهم‌ترین دلایل دروغگویی کودکان است. در این حالت کودک از  ترس اینکه کتک بخورد، فحش بشنود، تحقیر یا مسخره شود یا این که احساسات پدر و مادر را جریحه­‌دار کند که منجر به محرومیت و تنبیه شود، دست به دروغگویی می‌زند.

 

جلب توجه والدین، اعتماد به نفس پایین کودک، درک نشدن احساس کودک توسط والدین، دریافت تشویق از والدین، بیان آرزوها و تخیلات کودک که توسط والدین دروغ قلمداد می‌­شود، جلوگیری از مقایسه­ ها و سرزنش­‌های والدین ، جلوگیری از شنیدن امر و نهی­‌های والدین، توانمندتر جلوه دادن خود برای رهایی از حس طردشدگی و بی‌­ارزشی، هوش بالا از دیگر دلایل دروغگویی در کودکان است.

 

چون کودکان تا حدود ۶ سالگی نمی­‌توانند منظور دقیق خود را بیان کنند، خیلی از اوقات، برای رهایی از ناامنی، عقده حقارت درونی، ترس ­ها و … به نادرست دروغ می­‌گویند. پس برای این که بتوانیم رفتار کودک خود را اصلاح کنیم در اولین قدم باید علت را بیابیم. چنان چه قصد کاهش این رفتار را داریم باید به تک تک رفتارها و گفتارهایمان دقت کنیم. طبقه‌­بندی ۸گانه ای برای دروغگویی در نظر گرفته شده است.

 

  1. دروغ بازی (بیان حوادث تخیلی یا بازی با دیگران)،
  2. دروغ مبهم (ناتوانی کودک در بیان جزئیات)،
  3. دروغ پوچ (کودک صرفاً برای جلب توجه دروغ می­‌گوید)،
  4. دروغ انتقام جویانه (از حس حسادت و نفرت کودک ناشی می‌­شود)،
  5. دروغ محدود (کودک از تنبیه بدنی والدین می‌­ترسد و به دروغ پناه می­برد)،
  6. دروغ خودخواهانه (دروغ می­‌گوید تا به خواسته­‌هایش برسد)،
  7. دروغ وفادارانه (کودک برای مراقبت از دوستان خودش دروغ می‌­گوید)،
  8. دروغ عادتی (کودک در خانواده­ای بزرگ شده که والدین خود دروغگو هستند).

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما