ماشین بازی یا عروسک بازی!؟

معمولا برای دختربچه‌ها عروسک می‌خرند و برای پسربچه‌ها ماشین‌های چرخ‌دار اسباب‌بازی. حتی اگر بچه‌ها آزادی انتخاب هم داشته باشند،‌ معمولا دخترها از سبد اسباب‌بازی‌ها، عروسک برمی‌دارند و پسرها ماشین‌ها را ترجیح می‌دهند. اما ریشه این تفاوت در کجا است؟ . نوزادان تفاوتی میان وسایل بازی دخترانه و پسرانه قائل نیستند. در واقع، نوزادان پسر عاشق […]

معمولا برای دختربچه‌ها عروسک می‌خرند و برای پسربچه‌ها ماشین‌های چرخ‌دار اسباب‌بازی. حتی اگر بچه‌ها آزادی انتخاب هم داشته باشند،‌ معمولا دخترها از سبد اسباب‌بازی‌ها، عروسک برمی‌دارند و پسرها ماشین‌ها را ترجیح می‌دهند. اما ریشه این تفاوت در کجا است؟
.
نوزادان تفاوتی میان وسایل بازی دخترانه و پسرانه قائل نیستند. در واقع، نوزادان پسر عاشق عروسک هستند. بنابراین می توان به این نتیجه رسید که علاقه پسربچه ها به اتومبیل و علاقه دختربچه ها به سرویس چای خوری از آنچه اجتماع به آن ها تحمیل می کند، ناشی می شود اما با وجود اینکه بازار اسباب بازی های جنسیتی و فشار همسالان در مهدکودک می تواند بر سلیقه کودک در انتخاب اسباب بازی تاثیر بگذارد اما در عین حال شواهدی مبنی بر وجود عاملی ذاتی در ترجیح وسایل بازی خاص وجود دارد که از حدود یک سالگی آغاز می شود.
.
در واقع، دختربچه هایی که در رحم مادر در معرض میزان بیشتری از هورمون های جنسیتی مانند تستسترون قرار می گیرند، بیشتر از حد میانگین به اتومبیل علاقه نشان می دهند. در تحقیقی که روی میمون ها انجام گرفته است، نرها بیشتر اسباب بازی های چرخ دار را به اسباب بازی های پارچه ای ترجیح دادند، در حالی که دختربچه ها به هر دو نوع اسباب بازی ها علاقه نشان دادند. نتیجه ای که می توان از این تحقیق گرفت این است دختربچه ها در مقایسه با پسربچه ها، انعطاف پذیری بیشتری در مورد وسایل بازی دارند. بهتر است در مورد پسربچه ها به جای اسباب بازی های کلیشه ای، انواع مختلف اسباب بازی را در اختیار آن ها قرار دهید.
.
این رفتار،‌ در واقع پاسخی به انتظارات اجتماعی است،‌ اجتماع انتظار دارد که دخترها نقش مراقب و مادر را بازی کنند،‌ در حالی که پسرها را به فعالیت تشویق می‌کند.
.
سطح هورمون تستوسترون در بدن نوزادان پسر ۳ و ۴ ماهه با زمانی که صرف تماشای اسباب‌بازی‌های معمول پسرانه مانند توپ‌ها و ماشین‌ها می‌کنند، همبستگی دارد. در حالی که این همبستگی در مورد زمان گذاشتن برای تماشای اسباب‌بازی‌های دخترانه وجود نداشت. همچنین میزان مواجهه آن‌ها در دوران جنینی با هورمون آندروژن با علاقه به نگاه کردن به اسباب‌بازی‌های متداول پسرانه همبستگی داشت. (میزان مواجهه با هورمون آندروژن در دوران جنینی با استفاده از محاسبه نسبت انگشتی یا نسبت طول انگشت اشاره به انگشت حلقه قابل اندازه‌گیری است). پسرها به طور خاص،‌ وقتی نسبت انگشتی بالاتری داشتند،‌ علاقه بیشتری نسبت به تماشای توپ‌ها در مقایسه با عروسک‌ها از خود نشان می‌دادند.
.
نتایج مطالعه با استفاده از پیگیری نگاه نوزادان نشان می‌دهد که توجه نشان دادن نسبت به این اسباب‌بازی‌ها خیلی زود شروع می‌شود، قبل از این که اجتماع تاثیری بر کودک گذاشته باشد. اما چرا هورمون مردانه باید باعث شود که کودک به اسباب‌ بازی‌ های چرخ‌دار و توپ‌ها بیشتر علاقه داشته باشد؟
.
یکی از فرضیه‌های معمول این است که بازی با چنین اسباب‌بازی‌هایی،‌ فعالیت‌های شدیدتر در آینده را تسهیل می‌کند،‌ چیزی که پسرها از نظر تکاملی برای انجام آن برنامه‌ریزی شده‌اند. در واقع علاقه پسربچه‌ها به توپ‌ها و ماشین‌ها،‌ قبل از مرحله‌ای که واقعا بچه‌ها به بازی مشغول می‌شوند، ‌شروع می‌شود. نوزادان پسری که تنها ۳ ماه دارند، به اسباب‌بازی‌های مربوط به جنس خود خیره می‌شوند،‌ در حالی که هنوز توانایی بازی با آن‌ها را حتی ندارند. با در نظر گرفتن این که آن‌ها از نظر جسمانی هنوز نمی‌توانند با چنین اسباب‌بازی‌هایی بازی کنند،  ترجیح اسباب‌بازی‌های پسرانه ربطی به فعالیت‌های پسرانه و آمادگی برای آن‌ها ندارد.
.
اما باید گفت که این بحث ها و تحلیل ها همچنان ادامه دارد…

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما