نوامبر 23
بازدید : 1055
نظرات : بدون دیدگاه
ارادۀ قوی مادر بر ترک سیگار

متاسفانه در جامعه ما تعداد خانم های سیگاری رو به افزایش است. مضرات مصرف دخانیات از هر نوع در دوران بارداری به ۳ گروه تقسیم می شود؛ دوره قبل از بارداری، طی بارداری و بعد از آن. استعمال دخانیات در دوره قبل از بارداری باعث تاخیر لقاح می شود. ثابت شده تاخیر لقاح در خانم […]

متاسفانه در جامعه ما تعداد خانم های سیگاری رو به افزایش است. مضرات مصرف دخانیات از هر نوع در دوران بارداری به ۳ گروه تقسیم می شود؛ دوره قبل از بارداری، طی بارداری و بعد از آن. استعمال دخانیات در دوره قبل از بارداری باعث تاخیر لقاح می شود. ثابت شده تاخیر لقاح در خانم های سیگاری در مقایسه با خانم های غیرسیگاری ۴۰ درصد بالاتر است. در صورتی که خانمی بتواند باردار شود، استعمال سیگار و قلیان حتی به میزان کم در دوران بارداری تا ۷۵ درصد احتمال بارداری خارج از رحمی را بالا می برد و احتمال سقط خود به خودی را ۲ برابر افزایش می دهد. در ختم بارداری نیز احتمال زایمان پیش از موعد در این گروه از خانم ها، ۲ برابر سایرین است. اگر خانم سیگاری بتواند زایمان کند، نوزادی با وزن تولد پایین خواهد داشت که میزان اکسیژن خونش بسیار کم است. در ادامه،‌ به منظور آماده ساختن بدن برای بارداری سالم‌تر برخی از راه‌های موثر ترک سیگار ذکر شده است:

 .
  • محکم بودن و ارادۀ قوی
یک روز مشخص را برای ترک سیگار انتخاب نموده و هر چیز مرتبط با سیگار را از خود دور نمایید. جا سیگاری را داخل سطل زباله بیندازید، برای احساس آرامشی که سیگار به شما می دهد راه‌هایی جایگزین مثل قدم زدن و ورزش پیدا نموده و به دوستان و آشنایان خود به خصوص آن هایی که قبلا با هم سیگار می‌کشیدید بگویید که قصد ترک سیگار را دارید. قبل از ترک سیگار، چیز هایی را فراهم کنید که به شما برای انجام این کار انگیزه بدهد. مثلا فهرستی از دلایل ترک سیگار، تصاویری از تزئینات اتاق بچه آینده،‌ یا نامه‌ای به فرزند آینده خود در مورد تصمیمتان برای ترک سیگار، آماده نمایید.
.
  • مشخص کردن روش ترک
کنار گذاشتن سیگار مشکل است؛ با وجود آن که آن را در هر مغازه کوچک یا برزگ می‌توانید پیدا کنید اما متاسفانه نیکوتین به اندازه مواد مخدر اعتیادآور است. علاوه بر آن، علائم ثانویه بعد از ترک سیگار مثل سردرد، سرگیجه، بی‌خوابی و احساس آنفولانزا شدن، شما را دوباره به سمت سیگار می‌کشاند. بهترین روش برای هر فرد، بستگی به آن دارد که او در روز چند نخ سیگار می‌کشد و نیز شخصیت او چگونه است.
.
روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد:
روش درمان جایگزین نیکوتین، درمان‌های مکمل، ترک ناگهانی و غیره. اگر یک روش جواب نداد روش دیگری را امتحان نمایید. اگر در زمان ترک سیگار، برای بارداری اقدام کرده‌اید و دیگر جلوگیری نمی‌کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. متخصصان هنوز نمی‌دانند روش‌های درمان جایگزین نیکوتین و درمان‌های تجویزی چه تاثیری بر جنین دارند. بنابراین اگر در حین استفاده از روش‌های یاد شده باردار شدید، حتما با پزشک خود مشورت نمایید.
.
  • برنامۀ دقیق
با وجود آنکه شاید برای ترک سیگار خیلی جدی باشید، اما علائم ترک سیگار ممکن است چنان به شما فشار بیاورد که شما را از ادامه راه منصرف سازد. توصیه می‌شود از استراتژی‌های زیر برای غلبه بر وسوسه‌های بازگشت به سیگار بهره ببرید. چیزی شیرین (اما فاقد قند) یا ترد (مثل هویج) بجویید یا اینکه یک تکه کاه یا شاخه نازک یا هر چیز دیگر شبیه سیگار را در دهان بگذارید.
.
کمی قدم بزنید. پیاده‌روی و هوای تازه می‌تواند حواس شما را پرت نموده و به شما انرژی لازم برای غلبه بر وسوسه سیگار کشیدن را بدهد. علاوه بر آن، ورزش به شما کمک می‌کند بدن به شرایط جدید بدون دود عادت کرده و بارداری زودتر انجام شود.  وقتی که ترک سیگار خیلی به بدن شما فشار وارد می‌سازد می توانید دوستان خود را صدا بزنید تا ذهن شما با همنشینی با آن ها مشغول شود. اهداف خود را به صورت هفتگی تنظیم نمایید. اگر نتوانستید به اهداف خود دست پیدا کنید نباید دوباره به سمت سیگار برگردید. دوباره تلاش کنید تا رویای بارداری سریع‌تر و سالم‌تر، محقق شود.

 

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما