عشق پدر و دختر

خداوند کار بی حکمتی نمی کند و داشتن فرزند دختر و پسر دارای حکمتی است پس انسان عاقل از داده های خداوند راضی می شود. اسلام به فرزند دختر ارزش زیادی قائل است.

حضرت رسول الله (ص) می فرماید: کسی که چیز با ارزشی از بازار خرید و به فرزندان خود داد به او ثواب صدقه می رسد. هم چنین فرموده است، در ابتدا به دختران داده شود. مفهومش این نیست که پسران را نکوهش کند، بلکه محبت خاصی که با دختران داشته باشد. همچنین می فرمایند: «دختر یاور خانوده است.» اگر پسر با پدر و مادرش قهر کرد دیده می شود تا ۱۵ سال هم با پدر و مادرش صحبت نمی کند. اما دختر نمی تواند و زود آشتی می کند به خاطر احساس لطیفی که خداوند به دخترداده است. رسول الله باز هم در مورد فرزند دختر می فرماید: «اگر دختر، خوب تربیت داده شود و تمام دستورات الهی اجرا شود در قیامت جلوی درب جهنم خواهد ایستاد و (با خواهش ازخداوند) مانع از رفتن پدر به جهنم خواهد شد.»

 

خداوند کار بی حکمتی نمی کند و داشتن فرزند دختر و پسر دارای حکمتی است پس انسان عاقل از داده های خداوند راضی می شود. اسلام به فرزند دختر ارزش زیادی قائل است. لازم به ذکر است که پدران باید رابطه عاطفی و عمیقی با دختران خود داشته باشند؛ شما به عنوان یک پدر، برای این که بتوانید به دختر خود نزدیک شوید و رابطه صمیمی با او برقرار کنید، باید کارهایی را انجام دهید که ما تعدادی از آن ها رابه شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

  • احترام به مادر او

اگر چه دخترها عاشق پدرهایشان هستند اما همیشه مادر خود را به عنوان الگوی زندگی‌شان در نظر می‌گیرند. اگر شما سعی کنید به مادر یا همسرتان احترام بگذارید، احترام دخترتان به شما نیز افزایش می‌یابد. اگر هم سعی دارید او را در چشمان دخترتان کوچک نشان دهید، در واقع فاصله خود را با دختران افزایش خواهید داد.

 

  • شناخت دوستان او

چند سال بعد هنگامی که کودکتان به آمادگی و مدرسه رفت، دوستانی پیدا خواهد کرد که بخش مهمی از زندگی او می‌شوند. او به آنها چیزهایی را خواهد گفت، که شما یا مادرش نمی‌دانید. بنابراین گاهی مهمانی ترتیب دهید تا با دوستانش بیشتر آشنا شوید.

 

  • گوش دادن به او

دخترها بیشتر از شنیدن، به شنیده شدن احتیاج دارند. سعی کنید حرف های دخترتان را بدون قضاوت و نصیحت، گوش دهید. تنها در مواقعی که می‌‌خواهید حرف‌ها و احساسات او را بیشتر درک کنید، نظر دهید. دختر شما این رفتارتان را ستایش خواهد کرد.

 

  • کتاب خواندن با او

کتاب خواندن با دخترتان نه تنها علاقه او را به خواندن افزایش می‌دهد بلکه زمینه‌ای را برای گفتگویی موثر در آینده فراهم می‌کند.

 

  • قرار ملاقات با او

هر چند وقت یک بار با کودکتان قرار بگذارید. او را به ناهار بیرون از خانه، به سینما یا بولینگ ببرید. او این قرارها را از یاد نخواهد برد.

 

  • شناخت علاقمندی‌های او

اگر دختر شما عاشق والیبال است، گاهی با او والیبال بازی کنید یا اگر به موسیقی علاقه دارد، به تمرینات موسیقی او گوش دهید یا به همراه‌ او به کنسرت بروید. این کار باعث می‌شود بتوانید با او از علاقمندی‌ هایش صحبت و او را به مراحل بالاتری تشویق کنید.

 

  • ایستادن کنار او

در موقعیت‌های مهم زندگی دخترتان مانند تولد، اولین روز مدرسه، اولین اجرا و غیره کنارش باشید. کودکتان این لحظات را تا آخر عمر از یاد نخواهد برد و با این کار، شما هم عضوی از آن خواهید شد.

 

  • وفاداری به قول‌ های با او

اگر به دخترتان قولی دادید، تمام تلاشتان را بکنید تا عملی شود. او با این کار، هم به شما و هم به مردهای دیگری که به زندگی‌اش وارد می‌شوند، اعتماد خواهد کرد.

 

  • تماس فیزیکی با او

دخترتان را گاهی در آغوش بگیرید، او را ببوسید و دست‌هایش را در دستانتان نگه دارید. او به ابراز علاقه شما احتیاج دارد.

 

 

نویسنده این مطلب :

فرزند پرتال

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه شما